3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu'nun Erzurum Çıraklık Eğitim Merkezi'ndeki uygulaması üzerine bir araştırma
- Tez No: 42685
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezde öncelikle Eğitim ve eğitimin türleri olan Örgün Eğitim ve Yaygın Eğitim üzerinde durulmuştur. Daha sonra, asıl çalışma konumuz olan Çıraklık Eğitimi çeşitli boyutlarıyla incelenmiştir. Bu çerçevede, Türkiye'de Çıraklık Eğitiminin Tarihi Gelişimi; çıraklığın hukuki kaynakları; 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu'nun temel ilkeleri ile uygulama alanı açıklanmıştır. Müteakiben Çıraklık Eğitimi Programlan ile ilgili teşkilat durumu tartışılmıştır. Çalışmamızın Üçüncü Bölümünde; Erzurum ÇEM'de çıraklık eğitimine tabi tutulan çıraklar ile ustaları ve bu eğitimi yürüten öğretmenler üzerinde soru-formu yöntemiyle yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Buna göre; çıraklar ÇEM'de yapılan eğitimin sadece teorik olması nedeniyle yeterli olmadığı görüşünü belirtmişlerdir. Ustalar da ÇEM'de yapılan eğitimin gerekli laboratuvar, araç-gereç bulunmaması ve derslerin sadece teorik olarak yapılması nedeniyle böyle bir eğitim programının yeterli olmadığı inancındadırlar. Öğretmenlerin vurguladığı en önemli husus ise; birinci derecede ustaların ilgisizliği, ikinci derecede ÇEMMeki idari ve fiziki yetersizlik ve üçüncü derecede ise denetimin bulunmamasıdır. Sonuç olarak; Erzurum ÇEM'de yapılan eğitimin 3308 Sayılı Kanunun temel ilke ve amaçlarına uygun bir şekilde yürütülmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, first we Focused on education and its types, such as organized education and diffused education. Second we studied apprnticeship education, which is our main subject, in detail. In this framework, we tried, to explain the historical development of apprenticeship education, legal resources of it, and the numbered 3308 low of apprenticeship and vocational education. In addition, we discussed the situation of organization in accurdance? With the apparenticeship education programmes. In the third section we have explained the results obtained from questionnaire carried out on masters and apprentices. According to the results Apprentice Education Center ( AEC) is not given enough education because it has carried out theoretical education mostly. Masters also expressed that this education is insufficient because the apprentice education center has not enough laboratory, instruments and th?orical courses are given to sutedents. The most important subject is that the teachers focuses on is firstly the disinterested of the masters; secondly insufficient administrative and physical conditions in center. Thirdly, there is no enoug control. As a result, the apprenticeship education center in Erzurum is not carried out an suitable education programme according to the purpose and principle of 3308 numbered low.