Yeni antitüberküloz ilaçlardan Delamanid'in Mycobacterium cinsi suşlarda İn Vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of the In Vitro activity of the new antituberculosis drug Delamanid on Mycobacterium strains
  1. Tez No: 948929
  2. Yazar: ELİF ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞATANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mycobacterium tuberculosis kompleksi Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği enfeksiyona bağlı ölümlerin ilk 10 nedeninden biri olan tüberküloz hastalığının etkenidir. Etkin tedaviyle birçok vakada klinik şifa sağlansa bile, kontrolsüz veya yetersiz tedavi uygulamaları sonucunda ilaca dirençli tüberküloz (DR-TB) vakaları ortaya çıkabilmektedir. Tüberküloz Dışı Mikobakteriler (TDM) ise doğada toprak, su ve diğer çevresel ortamlarda yaygın olarak bulunur ve çeşitli kaynaklardan insanlara bulaşabilir. Hastaya uygulanacak tedavinin etkinliği mikobakterilerin öncelikle tür düzeyinde tanımlanması ve duyarlılık testlerinin uygulanmasına bağlıdır. Çalışmamızda yeni nesil ilaçlardan olan delamanid'in (DLM) in vitro etkinliğinin mikrodilüsyon yöntemi (REMA) ile araştırılması amaçlanmıştır. Farklı laboratuvarlara rutin inceleme amacı ile gönderilen klinik örneklerden izole edilen 117 adet TDM ve 100 adet DR-TB suşları çalışma kapsamına alınmıştır. Hızlı üreyen mikobakterilerin (76) tamamında MİK değeri >16 µg/ml olarak saptanmış ve etkisiz bulunmuştur. Yavaş üreyen mikobakterilerde (41) ise MİK değerinin değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. DLM'ye karşı suşların 28'inde direnç (MİK> 0,06 µg/ml) olduğu tespit edilmiştir. TDM için etkinliğinin gösterildiği sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. DLM, son 40 yılda M. tuberculosis üzerine geliştirilmiş, esas endikasyonu çok ilaca dirençli tüberküloz tedavisi olan az sayıdaki yeni nesil ilaçlardan birisidir. Çalışmamızda 16 adet MDR-TB suşunda DLM direnci saptanmıştır. Dirençli DLM suşlarında sekonder antitüberküloz ilaçların mikrodilüsyon yöntemi ile duyarlılıklarının araştırılmasına karar verilmiş, DLM dirençli suşların 7'sinde pretomanide karşı çapraz direnç saptanmıştır. Aynı yöntem ile DLM dirençli suşların 14'ünde klofazimine karşı direnç saptanmış, ancak literatürde bu direnç birlikteliğine özgü bir bilgiye rastlanmamıştır. DLM, MDR-TB tedavisi için destekleyici rolde olması nedeni ile tedavideki yerini korumaktadır. Çalışmamızın sınırlı bütçesinin olması nedeniyle DLM'ye karşı direnç saptanan suşlarda, dirençten sorumlu gen bölgelerinin WGS veya diğer moleküler teknikler ile belirlenememesi çalışmamızın en büyük kısıtlılığıdır. Bir sonraki aşamada DLM'ye dirençli suşlarda sorumlu olan gen bölgeleri ve mutasyonların belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Mycobacterium tuberculosis complex is the causative agent of tuberculosis (TB), which is one of the top ten causes of infection-related deaths as defined by the World Health Organization. While clinical cures are achieved in many cases with effective treatment, drug-resistant tuberculosis (DR-TB) cases may emerge due to uncontrolled or inadequate treatment. Non-tuberculous mycobacteria (NTM) are widely found in nature in soil, water, and other environmental settings, and can be transmitted to humans from various sources. The effectiveness of treatment depends on the proper identification of mycobacteria at the species level and the application of susceptibility tests. Our study aims to investigate the in vitro efficacy of delamanid (DLM), a next-generation drug, using the microdilution method (REMA). A total of 117 NTM strains and 100 DR-TB strains isolated from clinical samples sent to various laboratories for routine examination were included in the study. For rapidly growing mycobacteria (76 strains), the minimum inhibitory concentration (MIC) value was found to be >16 μg/ml, indicating ineffectiveness. For slow-growing mycobacteria (41 strains), variability in MIC values was observed. Resistance to DLM (MIC > 0.06 μg/ml) was detected in 28 strains. Limited studies have shown efficacy for DLM against NTM. DLM is one of the few next-generation drugs developed over the past 40 years for M. tuberculosis, primarily indicated for the treatment of multi-drug-resistant tuberculosis (MDR-TB). In our study, DLM resistance was found in 16 MDR-TB strains. Secondary anti-tuberculosis drugs were tested for susceptibility by the microdilution method in DLM-resistant strains, and cross-resistance to pretomanid was observed in 7 of these strains. Resistance to clofazimine was also detected in 14 DLM-resistant strains, although there is no specific information on this resistance combination in the literature. DLM remains crucial in the treatment of MDR-TB due to its supportive role. A major limitation of our study, due to its limited budget, is the inability to identify the genetic regions responsible for resistance in DLM-resistant strains using whole-genome sequencing (WGS) or other molecular techniques. The next phase of the study aims to identify the responsible genetic regions and mutations in DLM-resistant strains.