Farklı pürüzlendirme yöntemleriyle dentine uygulanan kompozit rezin ve cam iyonomer siman materyallerinin makaslama bağlanma dayanımlarının incelenmesi
Investigation of shear bond strength of composite resin and glass ionomer cement to dentin with different roughening methods
- Tez No: 426876
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı dentin yüzeyine iki farklı restoratif materyalin bağlanmasında farklı pürüzlendirme yöntemlerinin etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: 172 adet büyük azı dişlerinin oklüzal mineleri uzaklaştırıldı ve oklüzal yüzeyleri dışarda kalacak şekilde akrilik rezin bloklara gömüldü. Örnekler rastgele materyale göre iki gruba ayrıldı (Grup K: Kompozit rezin, Grup C: Cam iyonomer siman) ardından uygulanacak yüzey işlemlerine göre sekiz alt gruba daha ayrıldı (Grup K1, C1: Yüzey işlemi yok, Grup K2, C2: Fosforik asit, poliakrilik asit, Grup K3, C3: Air abrazyon, Grup K4,C4: Air abrazyon+asit, Grup K5, C5: 1W Lazer, Grup K6, C6: 1W Lazer+asit, Grup K7, C7: 2W Lazer, Grup K8, C8: 2W Lazer+asit). Kompozit grupları için dentin yüzeylerine üniversal bağlayıcı ajan uygulandı, restoratif materyallerin (2mmX3mm) yapılmasından sonra makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Farklı yüzey işlemleri uygulanan dentin yüzeylerinin görüntüleri SEM ile incelendi. Veriler tek yönlü ve çift yönlü varyans analizi ve LSD çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi (α=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study, was to investigation the effect of different surface treatments on the bond strength of two different restorative materials to dentin. Material and Method: 172 molars were selected and the occlusal enamel of these molars was removed and embedded in acrylic resin blocks with the occlusal surfaces facing up. The samples randomly were divided into two groups according to material (Group K: Composite resin, Group C: Glass ionomer cement) and then diveded into eight subgroups according to surface conditioning (Group K1,C1: No surface conditioning, Group K2,C2: Phosphoric acid, polyacrilyic acid, Group K3,C3: Air abrasion, Group K4,C4: Air abrasion+acid, Group K5,C5: 1W Laser, Group K6,C6: 1W Laser+acid, Group K7,C7: 2W Laser, Group K8,C8: 2W Laser+acid). Universal adhesive was applied to dentin samples surface for composite groups, restorative materials built up (2mmX3mm) and shear bond strength test was performed. Images of different surface treatments applied to the dentin surface were evaluated SEM. Data were analyzed using one-way and two-way ANOVA and post-hoc LSD tests (α=0.05).