Bazı yeni benzimidazol türevlerinin sentezi ve tirozinaz inhibitör aktivitesinin incelenmesi
Synthesis and investigation of tyrosinase inhibitory activity of some new benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 817139
  2. Yazar: LEEN MOHAMMAD AMIN FARHAN KHRAISAT KHRAISAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÜNSAL TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 4 yeni 2-(4-(1H-benzimidazol-1-il)fenil)-3- (sübstitüefenilamino)tiyazolidin-4-on (2a-d) ve 7 yeni 2-(4-(1H-benzimidazol-1- il)fenil)-3-(sübstitüefenil)tiyazolidin-4-on (3a-g) bileşiği sentezlenmiş ve tirozinaz inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. Hedef bileşiklerin yapıları, 1H/13C-NMR, IR ve MS kullanılarak aydınlatılmıştır. Bileşik 2b'nin yapısı ayrıca HSQC NMR tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Bileşiklerin tirozinaza karşı inhibitör aktivitesi değerlendirilmiş ve aktivite çalışmalarında pozitif kontrol olarak kojik asit kullanılmıştır. Hedef bileşiklerden 3b-g'nin (IC50 değerleri 80,93-119,20 μM aralığında) pozitif kontrol kojik asitle (IC50: 125,08 μM) karşılaştırıldığında daha güçlü tirozinaz inhibitör aktiviteye sahip oldukları gözlenmiştir. 80,93 μM IC50 değeri ile 5-(2-(4-(1H-benzimidazol-1-yl)fenil)-4-oxotiyazolidin-3-il)-2-metil benzensülfonamit 3g serinin en aktif türevi olarak bulunmuştur. 3b-g'nin sitotoksisitesini belirlemek için yapılan MTT çalışmaları, 3c, 3d, 3f ve 3g'nin 0-200 μM aralığında sitotoksik olmadıklarını göstermiştir. Tirozinaz inhibitör aktivitesi ve sitotoksik etkisi göz önüne alındığında, 3g'nin, yeni tirozinaz inhibitörü geliştirme çalışmaları için umut verici bir bileşik olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 new 2-(4-(1Hbenzimidazol-1-yl)phenyl)-3-(substitutedphenylamino)thiazolidin-4-one (2a-d) and 7 new 2-(4-(1H-benzimidazol-1-yl)phenyl)-3-(substitutedphenyl)thiazolidin-4-one (3ag) were synthesized and their tyrosinase inhibitory activity were investigated. The structures of the target compounds were elucidated using 1H/13C-NMR, IR and MS. The structure of 2b was also characterized using HSQC NMR technique. The inhibitory activity of the compounds against tyrosinase was evaluated and kojic acid was used as positive control in the activity studies. Among the target compounds, 3bg demonstrated stronger tyrosinase inhibitory activity (IC50 values for 3b-g ranged from 80.93 to 119.20 μM), compared to the positive control kojic acid (IC50: 125.08 μM). With IC50 value of 80.93 μM, 5-(2-(4-(1H-benzimidazol-1-yl)phenyl)-4- oxothiazolidin-3-yl)-2-methylbenzenesulfonamide 3g was found to be the most active derivative of the series. The MTT assay studies used to determine the cytotoxicity of 3b-g showed that 3c, 3d, 3f and 3g were not cytotoxic in the range of 0-200 µM. Considering its tyrosinase inhibitory activity and cytotoxic effect, 3g exhibits promising potential for further research and development as a novel tyrosinase inhibitor.