Diyabetik sıçanlarda geçici hiperglisemi döneminde sevofluran ve desfluranın beyin dokusu oksidan – antioksidan sistem üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of sevoflurane and desflurane on rat brain tissue oxidant and antioxidant system in diabetic rats in temporary hyperglycemia period
  1. Tez No: 426906
  2. Yazar: ALİCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında desfluran ve sevofluranın, diyabet oluşturulan ratların beyin dokusu oksidan – antioksidan sistem üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Wistar Albino cinsi 30 adet rat rastgele Kontrol, Diyabet kontrol, Diyabet, Diyabet-Desfluran ve Diyabet-Sevofluran olarak 5 gruba ayrıldılar. Diyabet gruplarına 55 mg/kg streptozotosin uygulandı. Kan şekeri 250 mg/dl ve üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edildi. Diyabet grubuna 2.5 g/kg glikoz uygulandı. Sevofluran ve Desfluran gruplarına anestezi uygulamasından önce 2.5 g/kg glikoz uygulandı ve 2 saat boyunca minimum alveoler konsantrasyon 1 olacak şekilde, desfluran %6, sevofluran %2,3 oranında 4 L/dk oksijen ile karışım halinde uygulandı. 100 mg/kg ketamin enjeksiyonu ardından ratlar sakrifiye edildi. Ötenazi sonrasında beyin dokusu alınarak soğuk 0.154 M NaCl çözeltisi ile yıkanarak -80 ºC de muhafaza edildi. Beyin dokuları homojenize edilerek süpernatanlarda CAT, GST, PON aktiviteleri ile TBARS seviyeleri ölçüldü. Diyabet kontrol grubu CAT, GST ve PON aktiviteleri ile TBARS seviyesi kontrol grubuna göre azalmış olarak bulundu, ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamsızdı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of sevoflurane and desflurane on oxidant and antioxidant system in diabetic rats brain tissue. 30 Wistar Albino rats were divided randomly into 5 groups: Control, diabetic control, diabetic, diabetic-desflurane and diabetic-sevoflurane. Diabet induced by a single injection of streptozotocin at a dose of 55 mg/ kg. Rats were classified as diabetic if their blood glucose levels exceed 250 mg/dl. We injected 2,5 g/kg glucose on diabetic group and before the anesthetic exposure to sevoflurane and desflurane groups. We administered 6% desflurane and 2% sevoflurane mixtured by 4L/min oxygen during 2 hours. All rats received ketamin 100 mg/kg and and then we took out these rats brain and measured levels of CAT, GST, PON enzyme activities and TBARS levels in brain tissue. In group Diabetic Control, CAT, GST and PON enzyme activities and TBARS level less than control group but these results were not statistically significant. In group Desflurane, CAT, GST, PON activities and TBARS level less than control group but only CAT and PON activities were statistically significant. In addition to in group Sevoflurane, CAT, GST, PON activities and TBARS level less than control group but only CAT activity was statistically significant. We determined that CAT, GST, PON activities and TBARS levels decrease when desflurane and sevoflurane administered on hyperglycemic diabetic rats. Desflurane is more harmfull than sevoflurane on brain antioxidant system in hyperglycemia period of diabetic rats. We think this harmful effects source from the chemical structure of desflurane.