Elit oryantiring sporcularının görsel reaksiyon süreleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişki
Orienteering elite athletes of the relationship between the visual reaction time with decision making styles
  1. Tez No: 426905
  2. Yazar: İBRAHİM ORKUN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Elit Oryantiring sporcularının görsel reaksiyon süreleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Sporcuların spor yaşlarına, eğitim düzeylerine ve biyolojik yaşlarına göre görsel reaksiyon süreleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Oryantiring sporunda karar verme ve görsel reaksiyon süresi çok önemli iki unsurdur. Bu unsurların birbirini ne ölçüde etkilediği araştırmanın gerekçesini oluşturmaktadır. Çalışmada Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından icra edilen Oryantiring yarışmasına katılan ve Oryantiring branşında 21 yaş üzeri elit erkek kategorisinde müsabakalara iştirak eden, ulusal ve uluslararası tecrübeye sahip 40 aktif oryantiring sporcusunun görsel reaksiyon süreleri ölçülmüş ve ardından Melbourne karar verme ölçeği II anketi uygulanmıştır. Elde edilen bulguların analizleri SPSS 19.0 Paket programında yapılmış olup t testi ve tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elit 21 yaş üzeri erkek Oryantiring sporcularının görsel reaksiyon süreleri ve karar verme stilleri arasındaki ilişkide dikkatli karar verme stilini daha fazla tercih ettikleri belirlenmiş olup, biyolojik yaşı büyük olan Oryantiring sporcularının yaşı genç olan sporculara göre kararlarını daha dikkatli bir şekilde verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Object of this study is to determine the relation between visual reaction time and decision making styles of elite orienteering athletes. In the scope of this study, the relation between elite orienteering athletes' decision making styles and their visual reaction time depending on their age, education and biological age was inquired. Decision making and visual reaction time are two substantial factors in orienteering. To what extend these two factors are interacting makes up the core of this study. In this study, visual reaction time of 40 active orienteering athletes having experience in both national and international orienteering competitions in above-21 elite men category and attending orienteering competitions held by Turkish Orienteering Federation were measured. After that, Melbourne decision making questionnaire II was applied to the participants. The findings were analyzed in IBM SPSS 19.0 and evaluated based on t-test and one-way ANOVA results. Based on the results of the analyses, it is found out that male orienteering athletes above-21 uses careful decision making style in terms of the relation between orienteering athletes' reaction time and decision making style, and biologically elder orienteering athletes have careful decision making style.