Laetiporus sulphureus (BULL)murril mantarının analjezik aktivitesinin değerlendirilmesi
Investigation of analgesic activity of laetiporus sulphureus (BULL.) murril
- Tez No: 426912
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mantarlar hem gıda olarak tüketilmekte hem de biyolojik etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde yabani olarak yetişen Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill türünün analjezik aktivitesi araştırılmıştır. Aktivite çalışmasında Ankara'dan toplanan mantarın etanollü ekstresi hazırlanmış ve asetik asit nedenli indüklenmiş kıvranma (writhing) testi ve kuyruk çekme (tail flick) testi ile analjezik aktiviteleri çalışılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, kıvranma testinde etanollü ekstrenin aspirinden daha yüksek aktiviteye sahip olduğu tespit edilmişken, kuyruk testi sonucunda da etanollü ekstrenin morfinden daha yüksek aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As in whole countries in the world, in our country mushroom is consumed as a food and used due to its biological effect. In this study, the analgesic activity of Laetiporus sulphureus (Bull.) Murril grows wild in our country. In the activity the ethanol extract of mushroom collected in Ankara was prepared and the analgesic activity of mushroom was worked with writhing test induced by acetic acid and tail flick test. After all works on mushroom, that the ethanol extract has more activity than aspirin due to writhing test and than morphine due to tail flick test was found.