Okul çağı çocuklarda (7-12 yaş) konuşmayı ayırt etme testi için tek heceli kelime listesinin geliştirilmesi
Development of monosyllabic word list for speech discrimination test use for school aged children (7-12 years)
- Tez No: 426914
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşitme kaybı en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. İşitme kaybının değerlendirilmesinde objektif ve subjektif birçok değerlendirme yöntemi bulunmaktadır; bunlar arasında konuşma odyometrisi önemli bir yer tutar. Özellikle çocuklarda konuşmayı ayırt etme (speech discrimination - SD) skorunun belirlenmesi, işitme kaybının tipi ve derecesi ile ilgili önemli bilgiler sağlarken, işitme cihazı seçimi ve takibinde de yol gösterici bir unsurdur. Çocuklarda konuşmayı ayırt etmeye yönelik olarak geliştirilmiş Türkçe bir kelime listesi literatürde bulunmamaktadır. Bu amaç doğrultusunda; çalışmamızda 7 – 12 yaş arası çocuklarda kullanılmak üzere 25 kelimelik tek heceli 4 kelime listesi geliştirildi. Söz konusu hedef doğrultusunda uygun kelimelerin elde edilmesi, listelerin oluşturulması, kelimelerin dijital ortama kaydedilmesi ve kaydedilen listelerin değerlendirmelerde kullanılması sürecinde daha önce yapılan çalışmalar ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirildi. Listelerin fonem dengesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark içermedikleri sonucuna varıldı. Geliştirilen listeler ile toplam 77 olgu üzerinde SD skorları belirlendi. Her liste için belirlenen skorlar arasında anlamlı bir fark olmadığı ve listeler arasında zorluk dereceleri açısından anlamlı bir fark bulunmadığı saptandı. Her yaş grubu için gerçekleştirilen odyolojik değerlendirme süreçlerinde böylesine önemli ve temel bir materyalin eksikliğini gidermeye yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışma, çocuklarda konuşma odyometrisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş ilk Türkçe tek heceli test materyali olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is one of the most prevalent health problems. To evaluate hearing losses, various different objective and subjective methods have been proposed; among those methods, speech audiometry has been a very important step. Word Recognition Score provides considerable information about degree and type of hearing loss; further these scores guide the hearing aid management. This process becomes more important especially with children. For Turkish language, there is no word recognition list, properly designed for children. Hence, we developed four different monosyllabic word lists including 25 words for the children between 7 and 12 years of age. We followed a similar procedure (to obtain proper words, make up different lists, record word lists to a digital medium and use these lists for assessment of hearing) with other researchers at the literature. We found that there are no significant differences between those lists by means of phonemic balance. Those lists used to obtain word recognition scores of 77 children. With that process we conclude that there is no difference between scores that obtained from different lists and difficulty of those lists. With our research which aims to remove the critical absence of that essential material, we developed the first monosyllabic word recognition test in Turkish language for the children.