Diyabetli hastalarda beslenme durumu ve allostatik yük ilişkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the relationship between nutritional status and allostatic load in patients with diabetes
- Tez No: 426915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tip 2 diyabet hastalarında beslenme durumu ve allostatik yük ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan ve yürütülen bu çalışmaya 20-55 yaş arası 30 (%29,1) erkek, 73 (%70,9) kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireyler ortalama 7,9±6,17 yıldır diyabet hastasıdır. Bireylerin allostatik yük skorları için ATP III (A yöntemi) ve DSÖ (B yöntemi) metabolik sendrom kriterlerinin kullanıldığı 2 farklı hesaplama yapılmıştır. Bireylerin allostatik yük skorları toplam 12 parametrenin 0 ve 1 puan şeklinde puanlanmasıyla hesaplanmıştır. Oniki parametreden 4 ve daha fazlası yüksek olanlar yüksek allostatik yük olarak değerlendirilmiştir. A yönteminde bireylerin %90,3'ü, B yönteminde %79,6'sı yüksek allostatik yük değerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
allostatic load in patients with type 2 diabetes. Sample was consist of 30 man and 73 women between 20-55 years. Individuals were tip 2 diabetes 7,9±6,17 for years. Allostatic load scores compute with two method by using; The National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III (NCEP ATP III) (method A) and World Health Organization (WHO) (method B) metabolic syndrome criteria. A total of 12 parameters were questioned and we've obtained an allostatic load score between 0-12; values that above the cut offs were given 1, values at normal range were given 0. In method A %90,3, in method B %79,6 of patients have high allostatic load scores.