Sporcularda sosyal güvenlik
Social security for athletes
- Tez No: 426930
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Sosyal Hizmetler, Spor, Insurance, Social Services, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada spor alanında hizmet veren sporucların sosyal güvenceleri incelenmiş ve bunun sonucunda tespit edilen hususlar ile bunlara ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında, sporcuların Türkiye'deki sosyal güvencelerin neler olduğu, kapsam ve içerikleri, süreç içerisindeki değişim ve uygulanış modelleri ele alınmış; konu ile ilgili mevzuat, kanun, literatürler değerlendirilerek aynı zamanda Türkiye'de bulunan sporcuların sosyal güvenlik bilgi düzeyini ölçmek amacıyla anket modeli ilgili deneklere uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini icra edilen spor branşının, karşılığında belli bir maddi kaynak alan lisanlı sporcular oluşturmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 17 programı kullanılmıştır.Çalışma kapsamına alınan sporcuların sosyal güvencesi kulüp/federasyn tarafında olanların bu güvence altında nelerden faydalanacaklarını biledikleri, yapılan protokollerden haberdar olmadıkları ve neticesinde bu protokolden faydalanmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, social insurances of athletes' are examined. Within the context of study, the athletes' social security in Turkey, it's scope, content, change and implementation models are discussed. In this context, related legislation, law, literature are studied.In order to measure the level of social security information of athletes in Turkey, survey method is used. The population of study consists of licensed athletes whom are funded in return to their sport service. The SPSS 17 software is used for data analysis. In the conclusion part, it's seen that licensed athletes don't know their rights, even not aware of protocols that are made and don't benefit from these protocols.