Hafif şişman ve şişman kadınlarda akdeniz diyet skoru ile antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between mediterranean diet score with anthropometric calculations and biochemical parameters on overweight and obese women
  1. Tez No: 426933
  2. Yazar: MELİKE GÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, Nisan 2014- Aralık 2014 tarihleri arasında İskenderun Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran hafif şişman ve şişman kadın hastalar üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma; hafif şişman ve şişman yetişkin kadın hastalarda Akdeniz diyet skorunun belirlenmesi ve bu skor ile antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler arasındaki olası ilişkinin saptanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. İç hastalıkları uzmanı tarafından şişmanlık dışında kronik bir hastalığı olmadığı belirlenen, beden kütle indeksi ≥25 -
Özet (Çeviri)
This study is conducted with women who are overweight and obese consulted to Iskenderun State Hospital Nutrition and Dietetics Department between the dates April 2014-December 2014. This study conducted on overweight and obese adult female patients in determining the Mediterranean diet score, and planned to determine the possible relationship between anthropometric measurements and biochemical parameters with the score. Adult female patients aged between 20-50 years, who have not any diagnosed chronical disease other than obesity by internal specialist and whose body mass index were ≥25-