Hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri ile bazı kozmetik ürünlerde kurşun elementi tayini
Determination of lead element in some cosmetic products by hydride generation atomic absorption spectrometry
- Tez No: 426935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BERKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ruj numunelerinde (n=25) sürekli akış hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri (SA-HO-AAS) kullanarak kurşun tayin edilmiştir. Hidrür oluşumu sırasında duyarlığı etkileyen asit derişimi, oksitleyici ve indirgeyici reaktif derişimleri, taşıyıcı azot gaz akış hızı, çözelti akış hızı optimize edilmiştir. Numuneler teflon kaplarda HNO3: HF (7:2) (h:h) ortamında 100 °C'de yıkılanarak hazırlanmıştır. 283,3 nm'de sulu ortamda kurşun standart çözeltisi için doğrusal kalibrasyon aralığı 2,5-100 μg/L'dir (R2= 0,9987). Doğrusal regresyon ile elde edilen kalibrasyon doğrusunun denklemi A= 0,0059 C + 0,0049 olarak bulunmuştur (A: absorbans, C: μg/L). SA-HO-AAS ile ruj numunelerinde kurşun derişimleri %95 güven sınırları içerisinde 1,68 ± 0,72 mg/kg aralığında bulunmuştur. Teşhis sınırı (3 x Sb/m) ve karakteristik derişim sırasıyla 0,51 μg/L ve 0,74 μg/L olarak bulunmuştur. Tayin Alt Sınırı (TAS veya LOQ) ise (10 x Sb /m) 1,70 μg/L olarak hesaplanmıştır. Yöntemin çalışılan koşullar altında tekrarlanabilirliği 20 μg/L Pb derişiminde ardarda 11 ölçümde %BSS (bağıl standart sapma) cinsinden 4,2 olarak bulunmuştur. Geri kazanım sonuçları %95 güven sınırları içinde 98,14 ± 1,88 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lead was determined in lipstick samples using continuous flow hydride generation atomic absorption spectrometry (CF-HG-AAS). The parameters such as the acidity, the concentrations of oxidizing and reducing agent, the flow rate of carrier nitrogen gas and the solutions were optimized. The samples were digested with HNO3: HF (7:2) (h:h) at 100 °C in teflon beaker. Linear calibration range for the lead solution in aqueous media at 283,3 nm is 2,5-100 µg/L (R2= 0,9987). The equation of calibration curve which was obtained by using linear regression was found as A= 0,0059 C + 0,0049 (A: absorbance, C: concentration, µg/L). The concentration of lead in samples were found in the range of 1,68 ± 0,72 mg/kg within the confidence limits of 95%. The detection limit (3 x Sb/m) and characteristic sensitivity were found as 0,51 µg/L and 0,74 µg/L, respectively. Also, limit of quantitation (LOQ) was calculated as 1,70 µg/L (10 x Sb /m). of the measurements (n= 11) at 20 µg/L Pb level was 4,2 % RSD (relative standard deviation). The recovery was found as 98,14 ± 1,88 within the confidence limit of 95%.