Dişeti oluğu sıvısı (DOS) LL-37 ve serum vitamin d3 seviyelerinin sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of gingival crevicular fluid (GCF) levels of LL-37 and serum vitamin d3 levels in smoker and nonsmoker patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 426950
  2. Yazar: ELİFCAN KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın amacı sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastaların dişeti oluğu sıvısı (DOS) LL-37 ve serum vitamin D3 seviyelerinin değerlendirilmesi ve klinik parametreler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Sigara içen ve sigara içmeyen kronik periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireyin plak indeks (PI), gingival indeks (GI), cep derinliği (CD), klinik ataşman seviyesi (KAS) ölçümleri ile DOS ve serum örnekleri başlangıç seansında elde edildi. DOS LL-37 seviyeleri ELISA analizi ile, serum vitamin D3 seviyeleri ise Yüksek Performans Sıvı Kromotografisi (HPLC) ile saptandı. Sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cathelicidin LL-37, an antimicrobial peptide, is part of the host innate immune response in the oral cavity. The aims of this study are to evaluate; gingival crevicular fluid (GCF) levels of LL-37 and serum vitamin D3 levels and clinical parameters in smoker and nonsmoker patients with chronic periodontitis. Plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clincal attachment level (CAL) measurements, GCF and blood serum samples were collected from smoker (n:20) and non-smoker (n:20) patients with chronic periodontitis and periodontally healthy (n:20) control subjects at baseline. GCF levels of LL-37 were measured by ELISA and serum levels of vitamin D3 were analysed by High-performance liquid chromatography (HPLC). Statistical analysis were performed.