Sporun küreselliği perspektifinde yabancı sporcuların hukuki statü sorunları
Issues of legal status of foreign players from a perspective of globalized sports
  1. Tez No: 426951
  2. Yazar: UĞUR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, Avrupa hukukunun sportif düzene etkileri ile sporcuların serbest dolaşım hakkını, Türk hukuku açısından inceleyerek, Türkiye Futbol Federasyonu Tarafından kabul edilen, futbolcu transferleri konusundaki yeni düzenlemeyi ve yabancı sporcuların durumunu, spor hukukunun küreselliği perspektifinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Sporun profesyonelleşmesi ile birlikte ortaya çıkan spor hukuku, sporda gelişmiş ülkelerde başlı başına bir hukuk disiplini olarak yerini almıştır. Ancak ülkemizde spor hukukunun, henüz bir bilim dalı olarak ihtisaslaşamamış olması, konunun farklı hukuk disiplinlerinin yorumlanması ile açıklanmaya çalışılması sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum nedeniyle, kimi zaman, sporun kendine has yapısı ve özellikleri göz ardı edilerek, yanlış yorumlamalar yapılabilmekte ve yanlış kararlar alınabilmektedir. Bu nedenle, spor hukuku konusunda yapılacak teorik ve pratik çalışmalar önem kazanmaktadır. Buradan hareketle araştırma sonucunda elde edilecek veriler ile Avrupa'da ve ülkemizde, son dönemlerde, tartışma konusu olan, yabancı sporculara ilişkin düzenlemeler ve bu düzenlemelerin etkilerine ilişkin, spor hukuku uzmanlarının görüşlerinin, gelecekte yapılacak olan hukuki düzenlemelere fikir sağlayabilecek olması bakımından çalışmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca spor hukuku alanında yapılan akademik çalışmaların azlığı göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın konuya ilişkin farklı çalışmaların yapılması açısından, bir yol gösterici olması umulmaktadır. Araştırmada, elde edilen verilerin çözümlenmesinde kullanılan teknikler açısından nitel bir çalışma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, spor hukuku konusunda bilgili hukukçu ve akademisyenler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucu olarak, TFF tarafından kabul edilip uygulamaya geçirilen, futbolcu uygunluğu ve yerli oyuncu teşvik sisteminin; altyapı ve genç futbolcu gelişimine, Türk futbolcuların teşvik edilmesine ve kulüplerin mali yükünün azalmasına yapacağı katkılar bakımından isabetli ve uluslararası düzenlemelere uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to assess the effects of European law to sportive order and free movement right of the sportspeople from the point of Turkish law and to assess the new regulation on the subject of football player transfers accepted by the Turkish Football Federation and the situation of foreign players from a perspective of globalized sports law. Sports law which has emerged followed by the professionalization of sports has got its place in the countries developed in sports as a discipline of law all by itself. However, sports law being non-specialized yet as a branch of science conceives the result of trying to explain the subject by interpretation of different law disciplines. Due to this case, the specific structure and characteristics of sports is sometimes ignored and wrongly interpreted and wrong decisions may be taken. Due to this reason, theoretical and practical studies on the subject of sports law gain importance. Starting from this point, the study is thought to be important in terms of the opinions of sports law specialists may provide ideas for legal regulations in the future concerning the regulations and the influences of such regulations which are recently discussed in Europe and our country with the data to be obtained as a result of the research. Furthermore, considering the scarcity of academic studies in the field of sports law, this study is hoped to lead from the point of making different studies concerning the subject. In the research, a qualitative work method is applied from the point of techniques used in the analysis of the obtained data. Work group of the research is composed of lawyers and academics who are well informed on the subject of sports law. Semi-structured interview technique is used in the research as data collection tool and content analysis technique is used in the analysis of data obtained. As a result of the research, it is possible to state that eligibility of players and local players incentive system, accepted and implemented by the TFF, is accurate and to comply with international regulations in point of youth setup and development of young players, encourage the Turkish footballers and the club in terms of contribution to the reduction of the financial burden.