Üst çenede iki implant destek üzerine uygulanan mezial uzantılı restorasyonlarda, okluzal kuvvetlerin implant çevre dokularında neden olduğu stres dağılımının üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of stress distribution of occlussal forces in periimplant tissues in maxillary two implant retained mesial cantilevered restorations with 3-D finite element analysis
  1. Tez No: 426952
  2. Yazar: AYĢE GÖKÇEN SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geniş alanlı kemik greftleme ihtiyacı, estetik kısıtlamalar, zayıf kemik kalitesi, implant kaybı ve ekonomik kısıtlamalar gibi durumlar hekimleri implant destekli kantilever protezlere yönlendirmektedir. Ancak kantilever varlığında implant ve implant çevre dokularına iletilen kuvvetler artmaktadır. Bu çalışmada amaç, farklı çaplardaki implant destek kombinasyonlarının kullanıldığı kantilever köprüleri birbirleri arasında değerlendirmektir. Çalışmada, D3 kemik özelliğinde; 1. molar, 1. premolar ve 2. premoları olmayan maksillanın 3 boyutlu matematiksel modeli kullanılmıştır. Aynı boy fakat farklı çapta iki implant 1. molar ve 2. premolar bölgelerine 4 farklı modelde yerleştirilmiş ve üzerine mezial uzantılı 3 üyeli kantilever protez modellenmiştir. Restorasyonların palatinal tüberkülünden kuvvet uygulanarak Algor Fempro analiz programı ile 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu birinci konnektörde, implantların boyun bölgesinde ve birincil implantın çevresindeki kortikal kemikte stres yoğunlaşmaları görülmüştür. Konnektörlerde oluşan stresin implant çaplarındaki değişimden anlamlı ölçüde etkilenmediği görülürken implantlar ve implant çevre dokularındaki stresin çap artışıyla azaldığı görülmüştür. En yüksek stres yoğunluğu iki implantın daha dar olduğu modelde görülürken, en düşük yoğunluk iki implantın daha geniş çaplı kullanıldığı durumda görülmüştür. İki implant farklı çaplarda kullanıldığında ise, kantilevere yakın implantın daha geniş çaplı olmasının stres dağılımını azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Extensive bone grafting need, esthetic restrictions, poor bone quality, implant loss and economical restrictions makes the doctors choose implant supported cantilever prostheses. But presence of a cantilever increases the forces effecting the implant and the peri-implant tissues. The objective of this study is, to compare the cantilever prostheses supported with different diametered implants. In tis study, 3 dimensional mathematical model of a maxilla at D3 bone quality without a first molar, first premolar and second premolar is used. Two implants at the same length but different diameters are located at the fisrt molar and second premolar region in 4 models and above them 3 units mesial cantilevered prostheses is modelled. From the palatinal tubercules of the restorations force is applied and using the Algor Fempro analysis programme 3 dimensional finite elements analysis is done. It is seen that the stress distribution at the first connector, the neck region of implants and the cortical bone around the first implant was higher. Also it is seen that the stress at the connectors is not effected from the change of supporting implant diameters but the stress at the implant and peri-implant tissues is decreased by the increase of diameter. The highest stres distribution is found when both the implants are thick diametered, the lowest distribution is found around the implants with wide diameters. It is seen that when the two supporting implants are at different diameters, the wider implant near the cantilever decreases the stres distribution.