Servikal disk hernili hastalarda servikal stabilizasyon eğitimi ve 'core' stabilizasyon eğitiminin etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of cervical stabilization training and 'core' stabilization training in patients with cervical disc herniation
  1. Tez No: 426957
  2. Yazar: BUKET BÜYÜKTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamız, Servikal disk hernili hastalarda servikal stabilizasyon eğitimi ve“core”stabilizasyon eğitiminin etkilerinin incelemek amacıyla planlandı. 50 servikal disk hernili birey araştırmaya dahil edildi. Bireyler randomize olarak, servikal stabilizasyon grubu ve servikal-“core”stabilizasyon grubu olarak ikiye ayrıldı. Birinci grup sadece servikal stabilizasyon eğitimi alırken, ikinci grup ise servikal stabilizasyon egzersizlerine ilave olarak“core”stabilizasyon eğitimi uygulandı. Eğitim haftada 3 gün, 8 hafta boyunca uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası; ağrı şiddeti, derin servikal fleksör kasların aktivasyonu-statik enduransı, boyun kaslarının statik enduransı, M. Longus Colli kesit alanı, gövde kaslarının statik ve dinamik enduransı, fonksiyonel seviye, yaşam kalitesi, duygu durumu ve hareket korkusu değerlendirilildi. Değerlendirmeler hastanın hangi grupta olduğu bilgisi olmayan kör bir araştırmacı tarafından yapıldı. 8 haftalık eğitimlerin sonrasında her iki grupta da; ağrı şiddetinde ve hareket korkusunda azalma, derin servikal fleksör kasların aktivasyonu-statik enduransında, boyun kaslarının statik enduransında, M. Longus Colli kesit alanı, gövde kaslarının statik ve dinamik enduransı, fonksiyonel seviye, yaşam kalitesi ve duygu durumunda gelişme olduğu görüldü (p0.05). Çalışmamızın sonuçlarına göre; servikal-“core”stabilizasyon grubunda ve servikal stabilizasyon grubunda tüm parametrelerde gelişme tespit edildi. Bu gelişmenin M. Longus Colli kesit alanı (sağ transvers çap), gövde kaslarının statik enduransı ve hareket korkusu dışındaki tüm parametrelerde benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effects of cervical stabilization training and“core”stabilization training in patients with cervical disc hernia. 50 patients with cervical disc hernia were included the study. The cases were seperated into two groups as cervical stabilization group and cervical-“core”stabilization group with randomization. While only cervical stabilization training was given to the first group,“core”stabilization training in addition to cervical stabilization training was applied to the second group. The training was administered three times a week for eight weeks. Pain severity, deep cervical flexor activation and static endurance, static endurance of neck muscles, cross sectional area of M. Longus Colli, static and dynamic endurance of trunk muscles, functional status, quality of life, fear of movement and psychologic condition were assessed in the pre-treatment and post-treatment. The evalations were performed by a blinded investigator who did not know any information about to patients' group. After the eight weeks training programe in both groups, while the decreasing in pain severity and fear of movement were seemed, the increasing in the deep cervical flexor activation and static endurance, static endurance of neck muscles, cross sectional area of M.