Epidermal büyüme faktörü reseptör inhibitörleri setuksimab ve panitumumabın etkililiği ve güvenliliğinin karşılaştırılmasına ilişkin meta-analiz çalışması
A meta analysis for comparison efficacy and safety of epidermal growth factor receptor inhibitors cetuximab and panitumumab
  1. Tez No: 426967
  2. Yazar: MANOLYA KIVILCIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN BAŞGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, metastatik kolorektal kanser (mKRK) tedavisinde, ülkemizde ve dünyada ilk basamakta ya da benzer tedavi protokollerini takiben ikinci basamakta kullanımı onaylı olan epidermal büyüme faktörü reseptör (EGFR) inhibitörleri setuksimab ve panitumumab etkin maddelerinin etkililik ve güvenlilik açısından karşılaştırıldığı bir meta analiz gerçekleştirimesi hedeflenmiştir. Her iki etkin madde de, mKRK tedavisinde ve aynı hastalık, tedavi ve performans özelliklerine sahip hasta popülasyonunda kullanılmasına rağmen birbirleri yerine kullanılamamaktadır ve/veya tedaviye hangi ajanla başlandı ise onunla devam edilmesi gerekmektedir.Bu nedenle tedavi başlangıcında hangi ajanın seçileceği sorusu gündeme gelmektedir. Bu amaçla yapılacak meta analiz çalışması için, setuksimab+FOLFIRI (5-Florourasil+Lökovorin+İrinotekan) ve panitumumab+FOLFIRI tedavi kombinasyonları için ayrı ayrı literatür taraması yapılmış ve meta analiz için uygun veriyi içeren klinik çalışmalar analize dahil edilmiştir. Yapılan değerlendirmede, daha önce gerçekleştirilen çalışmalarla da uyumlu olarak KRAS (Kirsten Rat Sarkoma Onkogen) yabanıl tip hastaların tedaviden daha yüksek fayda sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Setuksimabın, panitumumaba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun sağkalım ve progresyonsuz sağ kalım süresi sağladığı belirlenmiştir. Setuksimab alan mKRK hastalarında; diyare, eritem, dermatit acneiform yan etkilerinin görülme yüzdesi anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Bu tez kapsamında ayrıca,“Kişiye Yönelik Tedavi”yaklaşımının özellikle kanser hastaları için önemi gözönünde bulundurularak karar ağacı algoritması ve c45 öğrenmesi ile demonstratif ve gelişime açık bir makine öğrenmesi yazılımı geliştirilmiştir. Yazılıma veri girişi ile elde edilen test sorgulamaları hastanın demografik özelliklerine, tedavi basamağına, farklı kemoterapi protokollerinde uygulanacak ilaçla (setuksimab ve panitumumab)elde edilecek olası genel sağ kalım, progresyonsuz sağ kalım ve yan etki insidanslarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was, efficacy and safety comparison meta analysis of cetuximab and panitumumab, which are epidermal growth factor receptor (EGFR) inhibitors that are approved and can be used at the first line therapy or the second line therapy by following similar therapy protocols. Although both active substances are used metastatic colorectal cancer treatment for the same patient population, who have the same therapy background and performance characteristics, these agents can not be used interchangeably and / or must be continued to the treatment in which the agent was used In the initial treatment. Therefore the question of which agent will be selected comes up. Different literature searchings were achieved for cetuximab+FOLFIRI (5-Flourouracil+Locovorin+İrinotecan) and panitumumab+FOLFIRI combinations separately. And the clinical trials which had inclusion criterions, are involved to the meta analysis. According to the results, KRAS wild type patients have more benefit than others, compatible with the earlier study results. And the patients (KRAS wild type) who used cetuximab, had longer progression free survival and overall survival times, statistically significant . The percentage of side events diarrhea, erythema and dermatitis acneiform observed at cetuximab group is significantly higher than the panitumamab group. Because of it is known that“personilized therapy”concept is so important, especially for oncologic patients, a demonstrative and developable machine learning software was developed with decision tree algorithm and c45 learning for this purpose. By making data enterance to the software, as patient demographic properties, treatment step, different chemotherapy regimens which are used with drugs (cetuximab and panitumumab), the propable overall survival time, progression free survival time and side event incidence are calculated by the programme.