Zirkonya seramik, lityum disilikat cam seramik ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramiklere uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, kompozit rezinlerin tamir bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of different surface treatments on repair bond strength of resin composite to zirconia ceramic, lithium disilicate glass ceramic and zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic
- Tez No: 426974
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; kompozit rezinlerin 3 farklı CAD/CAM bloğuna (monolitik veya iki farklı veneer seramiği ile veneerlenmiş olarak lityum disilikat cam seramik, itriyum ile stabilize zirkonyum oksit seramik ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramikler) makaslama bağlanma dayanımları üzerine yüzey işlemlerinin etkilerini termosiklus sonrasında değerlendirmektir. Test materyalleri yüzey işlem tekniğine göre sekiz alt gruba ayrılmıştır (Grup 1: hidroflorik asit + silan + bond, Grup 2: kumlama + silan + bond, Grup 3: lazer + silan + bond, Grup 4: hidroflorik asit + silan, Grup 5: kumlama + silan, Grup: 6: lazer + silan, Grup 7: silan + bond, Group 8: silan). Ek olarak, iki farklı bağlanma sistemi kullanılmıştır. Sonrasında, kompozit rezin tüm örnek yüzeylerine uygulanmıştır. Ardından, örnekler 370C'de 24 saat distile suda bekletilmiştir. Örneklerin yarısı termosiklusa maruz bırakılmıştır ve diğer yarısı 370C'de distile suda bekletilmiştir. Sonrasında, örnekler makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Kırık tipleri, optik mikroskop ve SEM kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of surface treatments on the shear bond strength of resin composites to three different CAD/CAM blocks (lithium disilicate glass ceramic, yttrium stabilized zirconia ceramic and zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic as monolithic or veneered with two different veneering ceramics) following thermocycling. The tested materials were divided into eight subgroups according to the surface treatment technique (Group 1: hydrofluoric acid + silane + bond, Group 2: sandblasting + silane + bond, Group 3: laser + silane + bond, Group 4: hydrofluoric acid + silane, Group 5: sandblasting + silane, Group: 6: laser + silane, Group 7: silane + bond, Group 8: silane). In addition, two different adhesive systems were used. Then resin composite was applied to the surfaces of all specimens. Afterwards, they were stored in distilled water for 24 hours at 370C. The half of the specimens were exposed to thermocycling procedure and the other half were stored in distilled water at 370C. Then specimens were subjected to universal testing machine for shear bond strength test. Failure modes were examined using an optical microscope and SEM.