Farklı mesafelerden uygulanan 3 farklı ışık kaynağının ortodontik braketleme sırasında sıcaklık değişimi üzerindeki etkisinin infrared kamera kullanılarak in vıtro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of three different light sources applied from different distances on temperature changes while orthodontic bonding by using thermal camera
- Tez No: 426985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızda çekilmiş üst premolar dişleri ile hazırlanan örnekler üzerinde braketleme yapılıp polimerizasyon için 5 mm ve 10 mm mesafelerden 3 farklı ışık cihazı ile ışık uygulanması öncesi ve sonrasında sırasında termal kamera kullanılarak görüntüler elde edilmiştir. Dişler 10×5 mm2 boyutundaki akrilik kalıplara mine-sement sınırı açıkta kalacak şekilde kökleri boyunca gömülmüştür. Hazırlanan dişlerin bukkal ve lingual yarılarının ayrılması için yavaş dönen elmas kesme diski (Mecatome T201 A Press, France) kullanılmıştır. Örnekler farklı ışık cihazlarına göre 40 örnekten oluşan rastgele dört gruba (Halojen, Light Emitting Diode (LED), Güçlendirlmiş LED ve Yüksek Güçte LED) ayrılmıştır. Sonrasında her dört grup iki farklı mesafeden (5 mm ve 10 mm'den) ve iki farklı yapıdaki (metal ve porselen) braketten oluşan dört alt gruba ayrılmıştır. Bu şekilde çalışmada her biri 10 örnekten oluşan16 grup elde edilmiştir. Örneklerin braketleme sırasındaki pulpal ısı değişiklikleri termal kamera (FLIR ThermaCAM_ E45, Niceville, FL) ile tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında tüm ışık cihazlarının pulpa odasındaki sıcaklığı arttırdığı saptanmıştır. En yüksek pulpal sıcaklık artışı Halojen grubundadır ve bunu sırasıyla Güçlendirilmiş LED, LED ve Yüksek Güçte LED grupları takip etmiştir. Ancak ışık cihazlarının pulpa odasında neden olduğu sıcaklık artış değerleri, kritik değer olarak kabul edilen 5,5 dereceyi aşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, samples prepared with extracted upper premolar teeth were used for bonding and thermal images were taken before and after applying 3 different curing lights from 5mm and 10 mm distances. Teeth were placed into 10x5 mm2 acrylic molds till sementoenamel junction. Slowly rotating diamond disc (Mecatome T201 A Press, France) were used to separate the buccal and lingual half of the prepared teeth. Samples were divided into 4 groups (Halojen, Light Emitting Diode (LED), Güçlendirlmiş LED ve Yüksek Güçte LED) including 40 teeth each randomly. Then, each groups were divided into 4 subgroups of two different distances and two different braces types. In this way, 16 groups each including 10 teeth were made for the study. Pulpal temperature changes of samples during bonding were determined by using thermal camera (FLIR ThermaCAM_ E45, Niceville, FL). In this thesis study, all light curing devices were found to increase the temperature in the pulp chamber. Highest pulpal temperature rise occured in halogen group and followed by powered LED, LED, High Power LED respectively. However, the temperature increase values caused by the curing light devices in the pulp chamber did not exceed 5.5 degrees, which is considered to be the critical value.