Gestasyonel diyabette insülin direncini etkileyen faktörlerin tükürük ve kan düzeylerinin belirlenmesi
Determination of blood and salivary level of factors affecting insulin resistance in gestational diabetes mellitus
- Tez No: 426984
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gebelik sırasında artan insülin direnci (İD), dolaşımdaki normal insülin düzeyine hedef dokuların azalmış yanıtı olarak tanımlanır. Ayrıca, gebelik oksidatif stresin artışı ile de birliktedir. Gestasyonel diabetes mellitus (GDM), tip 2 diabetes mellitus sıklığını yansıtan gebeliğin en sık görülen tıbbi komplikasyonlarından biridir. Çalışmamızda, normal gebelik (NG) ve GDM varlığında tükürük ve plazmada oksidatif stres göstergesi olarak malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), antioksidan savunmada görev yapan sülfidril bileşikleri (RSH), thioredoksin redüktaz (TrxR) ve adipokin olarak insülin duyarlığında rol oynayan chemerin düzeylerinde değişiklik olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışma grubumuz, 25-40 yaş aralığındaki NG (n=29) ve oral glikoz tolerans testi ile GDM tanısı alan (n=22), vücut kitle indeksi 30'un altında, sigara içmeyen, sistemik hastalık ve ağız hijyeni ile ilgili herhangi bir şikayeti olmayan 51 gebe kadından oluşmaktaydı. Tükürük ve kan örneklerinde TrxR ve chemerin düzeyleri ticari kit ile, MDA, NO ve RSH ise spektrofotometrik yöntemle manuel olarak çalışıldı. Verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapıldı ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Increased insulin resistance during pregnancy is defined as a state of decreased responsiveness of target tissues to normal circulating levels of insulin. In addition, pregnancy is associated with increased oxidative stress. Gestational diabetes mellitus (GDM) is one of the most frequent medical complications of pregnancy mirroring the prevalence of type 2 diabetes mellitus. In our study, we aimed to investigate the plasma and salivary levels of malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) which are biomarkers of oxidative stress, sulfhydryl compounds (RSH) and thioredoxin reductase (TrxR) that have been implicated in antioxidant defense, and chemerin which plays a role in insulin sensitivity as adipokines in normal pregnancy and GDM. Our study group consisted of 51 pregnant patients. Twenty nine of them were included in the control group which consisted of healthy pregnant subjects and the other 22 of them were included in the study group that consisted of patients diagnosed with GDM by using an oral glucose tolerance test. Our control and study groups had clinically healthy oral hygiene, age range between 25 and 40 years, body mass index0.05).