Kronik lenfositik lösemide CD44, CD49d, BCL-2 ve MCL-1'in hastalığın prognozu ile ilişkisi
CD44, CD49d, BCL-2 and MCL-1 relation with disease prognosis in chroni̇c lymphocyti̇c leukemi̇a
  1. Tez No: 427021
  2. Yazar: DUYGU OĞUZ ACIBUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL), B lenfositlerin lenfoid dokularda artışı ile karakterizedir. Hastalığın etyopatogenezinde KLL hücrelerinin yetersiz apoptozisi ve yayılımına katkısı olan faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir. Bcl-2 ve Mcl-1, Bcl-2 ailesinin antiapoptotik üyeleri olup bu proteinlerin aşırı ekspresyonu, apoptozisi baskılamaktadır. CD44 ve CD49d ise hücre adezyon molekülleri olup KLL hücrelerinin kemik iliği ve lenfoid organlara yayılmasında görev almaktadır. Biz, çalışmamızda Bcl-2, Mcl-1, CD44 ve CD49d proteinlerinin serum düzeylerinin tespiti ile KLL'nin tanı, takip ve tedavi yaklaşımında bu parametrelerin kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Mayıs 2013 – Haziran 2015 tarihleri arasında Hematoloji Bilim Dalı'nca KLL tanısı ile takip edilen 50 kişilik hasta grubu ve 50 kişilik sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Serumlardaki Bcl-2, Mcl-1, CD44, CD49d düzeyleri, Enzyme Linked Immuno-Sorbent Assay (ELİSA) yöntemiyle çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında serum lökosit, lenfosit ve trombosit sayısı ile hemoglobin düzeyi arasındaki fark anlamlı idi. Ayrıca hasta grubunda CD44 ve Mcl-1 seviyeleri, 65 yaştan büyük hasta grubunda Bcl-2 ve Mcl-1seviyeleri, erkek hastalarda Bcl-2seviyeleri anlamlı olarak yüksekti. Rai, Modifiye Rai ve Binet evreleme sistemlerine göre hasta ve kontrol grubu arasında serum Bcl-2, Mcl-1, CD44, CD49d düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Bcl-2, Mcl-1, CD44, CD49d tespiti, KLL hastalığının gidişatının öngörülebilmesi için oldukça önemli parametreler olmasına rağmen biz, çalışmamızda bu parametrelerin serum düzeylerinin hastalığın prognozu ile ilişkisini tespit edemedik.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is a disease of B lymphocytes and is manifested by accumulation of these malignant cells in lymphoid tissues. Failed apoptosis and factors that lead to invasion of CLL cells are considered as effective factors in etiopathogenesis of the disease. Bcl-2 and Mcl-1 are the antiapoptotic members of Bcl-2 protein family and overexpression of these proteins inhibits apoptosis. CD44 and CD49d are cell adhesion molecules that take part in invasion of CLL cells to bone marrow and lymphoid tissues. In our study, we aimed to investigate the usability of serum Bcl-2, Mcl-1, CD44 ve CD49d protein levels in diagnosis, observation and medikal treatment approach of CLL. We made up our patient group from 50 patients of CLL diagnosed and followed up in Hematology department between May 2013- June 2015 and healthy group from 50 healthy people. Serum Bcl-2, Mcl-1, CD44 ve CD49d are analyzed by Enzyme Linked Immuno-Sorbent Assay (ELİSA) method. Serum leukocyte, lymphocyte, platelet and hemoglobin levels were significantly different in patient group from healthy group. Also CD44 ve Mcl-1 levels were significantly higher in patients, Bcl-2 ve Mcl-1 levels were significantly higher in group of elder than 65 years, Bcl-2 levels were significantly higher in males. Serum Bcl-2, Mcl-1, CD44 ve CD49d levels were not significantly different between the goups of patient and healty individuals according to the Rai, Modified Rai and Binet Staging Systems. Inspite of the importance of Bcl-2, Mcl-1, CD44, CD49d in predicting the prognosis of CLL we couldn't detected the association of Bcl-2, Mcl-1, CD44, CD49d serum levels between the disease prognosis.