5-15 yaşlar arasındaki çocuklarda viral/bakteryel üst solunum yolları enfeksiyonlarının ayrımında klinik skorlama
Clinical scoring in viral/bacterial upper respiratory tract infections distinction in children between ages 5 – 15
- Tez No: 427044
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Solunum yolu enfeksiyonları çocukluk çağında en sık karşılaşılan enfeksiyonlardır. Viral veya bakteriyel kökenli olabilirler. Çalışmamızın amacı; üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan hastalarda, klinik bir skorlama geliştirerek, viral-bakteriyel enfeksiyonların ayrımını yapabilmektir. Bu çalışma pediyatri polikliniğinde ve çocuk acil polikliniğinde, üst solunum yolları enfeksiyonu tanısı konulan 5-15 yaşları arasındaki 220 hastada yapıldı. Çalışmaya alınan hastaların semptom ve bulguları kayıt altına alındı. Hastaların tamamın da boğaz sürüntü kültürü ve GAS antijeni bakıldı. Boğaz kültürlerinde 93 hastada (%42) üreme oldu, 127 hastada (%58) bakteri üretilemedi. Geliştirmeye çalıştığımız skorlama sisteminde kullanılmak üzere, boğaz kültürü sonucuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunan paremetrelerle birlikte, enfeksiyonun bakteriyel olabileceğini kuvvetle düşündüren semptom ve bulgulardan seçilen paremetreler incelendiğinde; Ateş, ağrılı anterior servikal lenfadenopati, öksürük olmaması, tonsiller hipertrofi, istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Toplam skor kültür ilişkisine göre; toplam skor 7 ve üzerinde bir puan ise anlamlı kabul edilebilir. Çalışmamızın sonucu olarak paremetrelerin çokluğu, skor sonucunun 7 puan ve üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olması, sensitivite ve spesifitenin düşük olması nedeniyle etkin bir skorlama geliştiremedik. Bu da çocuklarda semptomlar' ın subjektif olması nedeniyle bu türlü bir skorlama yapmanın zorluğunu, daha fazla hasta ve farklı popülasyonlardaki hasta gruplarında çalışmalar yapılması gerekliliğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Respiratory tract infections are the most frequently encountered childhood infections. They might be viral or bacterial. The purpose of our study is to develop a clinical scoring method to distinguish viral and bacterial infections in the patients who were diagnosed with respiratory tract infection. This study was conducted in pediatric outpatient department and pediatric emergency department over 220 patients with upper respiratory infections whose ages were between 5 and 15. The symptoms and findings of the patients included in the study were recorded. Throat swab culture and GAS antigen were studied on all of the patients. .swab culture were observed positive for 93 patients (42%) and negative for 127 patients (58%). When the symptoms and selected parameters from findings along with the statistically significant parameters acording to the results of swab culture for the purpose of being used in the scoring system that we tried to develop were analyzed: fever, painful anterior servical lymphadenopaty, no cough, tonsillar hypertrophy found to be statistically significant (p < 0.05). Swallowing difficulty, stomach-ache, head ache, no conjunctivitis, no hoarseness, no diarrhea were statistically insignificant (p>0.05). Acording to total score – culture relationship, the total score 7 and above could be considered significant. As a result of our study, we could not develop an effective scoring due to the high number of parameters, getting significancy for only the scores 7 and above, low sensitivity and spespecifity. That result indicates the difficulty of developing a scoring system in children because of subjectivity of the symptoms, and reveals the need of studies to be conducted on different patient groups in different populations.