Konjestif kalp yetersizliği hastalarında depresyon ve anksiyete bulgularının değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The evaluation of depression and anxiety findings and their influence on quality of life in congestive heart failure patients
  1. Tez No: 427059
  2. Yazar: ANNA BARANOVA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kalp yetersizliği düşük yaşam kalitesi, yüksek mortalite oranı ve sık hastaneye yatışlar nedeniyle yüksek tedavi maliyeti olan klinik bir sendrom olarak kabul edilmektedir. Birçok gözlemsel çalışma kalp yetersizliği hastalarında yüksek anksiyete ve depresyon oranlarına işaret etmektedir. Kalp yetersizliğinde azalmış olan fonksiyonel kapasite ile artmış anksiyete ve depresyon oranları bozulmuş yaşam kalitesiyle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji kliniğince ekokardiyografik ve klinik değerlendirmeler neticesinde konjestif kalp yetersizliği tanısı konarak yatırılmış 40 adet hasta ile 40 adet sağlıklı kontrol olgusunda, sosyodemografik etmenleri, eğitim ve çalışma ile sosyal güvence ve destek durumunu, psikososyal risk faktörlerini, fonksiyonel kapasitelerini, hastalık süresini, son 6 ay içerisindeki acil servis başvuruları ile hastaneye yatış sıklığını değerlendirmeyi, anksiyete veya depresyon varlığını ve bunların ciddiyetini incelemeyi, ayrıca tüm bu etmenlerin birbirleriyle ve yaşam kalitesiyle olan ilişkisini sorgulamayı amaçladık.Yapılan psikiyatrik görüşmeler neticesinde hastalar DSM-IV-TR tanı kriterleri esas alınarak depresyon ve anksiyete açısından değerlendirildi. Depresif semptomlar ve anksiyete semptomlarının değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği kullanılırken, hayat kalitesinin değerlendirilmesi maksadıyla Kısa Form-36 ve Leeds ölçekleri kullanıldı. Hasta ve kontrol grubunda sosyodemografik özellikler benzerdi. Ortalama yaş, hasta grubunda 67.97 ± 11.68 ( % 68.4 erkek), sağlıklı gruptaysa 64.95 ± 9.35 ( % 60.5 erkek) olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
Heart failure is regarded as a high-cost clinical syndrome due to modest life quality measurements, higher mortality and frequent hospitalization rates. Many observational studies have already underlined significant anxiety and depression rates in heart failure. Declining functional capacity of heart failure patients usually result with increasing depression and anxiety symptoms and reduced life quality scores. We aimed to evaluate social and demographic elements, education, working and social support states, psychosocial risk factors, functional capacities, disease duration, amount of emergency service appeals and hospitalizations in the last 6 months, in 40 congestive heart failure patients and another 40 individuals as healthy group. Also we targeted whether anxiety or depression exists, the severity of these diseases and their relationship with the conditions above, each other and life quality.Throughout psychiatric interviews, patients were examined for anxiety and depression with DSM-IV-TR diagnostic criteria. Whilst Beck Depression Inventory Scoring, Beck Anxiety Inventory Scoring, Hamilton Rating Scale for Depression, Hamilton Rating Scale for Anxiety were administered in order to assess anxiety and depression severity, Short-Form 36 and Leeds Multiple Sclerosis Quality of Life Questionnaire were implemented to investigate the quality of life. There was no significant difference at demographic characteristics between patients and healthy group. Mean age was 67.97±11.68 (68.4 % Male), and 64.95±9.35 (60.5 % Male) in patients and healthy groups, respectively.