Diyabetiklerde ve diyabetik periferik nöropatisi olanlarda idrar 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri
Levels of urine 6-sulfatoxymelatonin in diabetics and with diabetic peripheral neuropathy
  1. Tez No: 650468
  2. Yazar: KEMAL KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik periferik nöropatinin patogenezinde oksidatif stres önemli bir yer almaktadır. Pineal bezin temel hormonu olan melatonin ise çok güçlü bir antioksidan moleküldür. Aynı zamanda güçlü antiinflamatuar özelliklere de sahiptir. Diyabet ve komplikasyonlarının patogenezinde melatonin düzeylerinin rolü bu nedenle birçok araştırmaya konu olmuştur. Biz de melatoninin temel metaboliti olan üriner 6-sülfatoksimelatonin düzeylerinin periferik nöropatili ve nöropatisiz tip 2 diyabetli hastalarda sağlıklı kontrol grubuna göre nasıl farklılık gösterdiğini inceledik. Materyal-Metod: Çalışmaya diyabetik nöropatili (n=43), diyabeti olup nöropatisi olmayan (n=44) ve kontrol grubu (n=40) olarak 3 grup halinde toplamda 127 katılımcı alınmıştır. Nöropati tanısı Michigan Nöropati Tarama Aracı (anket+fizik muayene) kullanılarak yapılmıştır. Anket bölümünde 7 puan ve üzeri, fizik muayene bölümünde 2,5 puan ve üzeri nöropati tanısı koymak için kriter olarak kullanıldı. Melatonin düzeyleri 24 saatlik idrarda 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri ölçülerek değerlendirilmiştir. 6-sülfatoksimelatonin ölçümü ELISA yöntemiyle Biotek ELx800, USA cihazı kullanılarak çalışıldı. Bulgular: Üriner 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri üç grup arasında anlamlı farklılık göstermiştir (p=0,023). 6-sülfatoksimelatonin değerlerinin tüm diyabetik katılımcılar arasındaki dağılımının kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük olduğunu saptadık (p=0,006). Ancak diyabetik katılımcılar kendi içinde periferik nöropatili ve nöropatisiz olarak ayrıldığında 6-sülfatoksimelatonin değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,792). 6-sülfatoksimelatonin düzeyleriyle açlık plazma glukozu arasında negatif yönlü zayıf kolerasyon (r=-0,211, p=0,017), mikroalbüminüri ile pozitif yönlü zayıf korelasyon saptandı (r=0,209, p=0,023). Baktığımız diğer değişkenlerle 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri arasında korelasyon yoktu. Regresyon analizi sonucunda ise yaş (B=0,826, %95 güven aralığı=0,227-1,426), insülin kullanımı (B=14,584, %95 güven aralığı=3,857-25,311), glomerüler filtrasyon hızı (B=0,248, %95 güven aralığı=0,018-0,478) değişkenleri ile 6-sülfatoksimelatonin değerleri arasında anlamlı ilişki saptandı. İnsülin kullanan diyabetik katılımcılarda 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri kullanmayanlara göre belirgin şekilde yüksekti (p=0,018). Sonuç: Diyabetli hastalarda üriner 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri daha düşükken nöropati varlığının 6-sülfatoksimelatonin düzeylerini etkilemediğini saptadık. İnsülin kullanan diyabetik hastalarda 6-sülfatoksimelatonin düzeyleri kontrol grubuyla benzer olup kullanmayan diyabetiklere göre anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of diabetic peripheral neuropathy. Melatonin, the main hormone of the pineal gland, is a very powerful antioxidant molecule. It also has antiinflammatory properties. Therefore the role of melatonin levels in the pathogenesis of diabetes and its complications has been studied in many researches. We investigated how urinary 6-sulfatoxymelatonin levels, the main metabolite of melatonin, differed in type 2 diabetes patients with and without peripheral neuropathy compared to the healthy control group. Material-Method: A total of 127 participants were included in the study in 3 groups: diabetic neuropathy (n=43), diabetes but no neuropathy (n=44) and control group (n=40). Neuropathy diagnosis was made using the Michigan Neuropathy Screening Instrument (questionnaire+physical examination). A score of 7 and above in the questionnaire section and a score of 2,5 and above in the physical examination section were used as criteria for the diagnosis of neuropathy. Melatonin levels were evaluated by measuring 6-sulfatoxymelatonin levels in 24-hour urine. 6-sulfatoxymelatonin measurement was studied by ELISA method using Biotek ELx800, USA device. Findings: We found a significant difference in urinary 6-sulfatoxymelatonin levels according to the 3 groups (p=0,023). The distribution of 6-sulfatoxymelatonin values among all diabetic participants was significantly lower than the control group. (p=0,006). However, when diabetic participants were separated into with peripheral neuropathy and without neuropathy, no significant difference was found in the 6-sulfatoxymelatonin levels (p=0,792). 6-sulfatoxymelatonin levels were negatively weak corelated with fasting plasma glucose (r=-0,211, p=0,017) and positively weak correlated with microalbuminuria (r=0,209, p=0,023). There was no correlation between 6-sulfatoxymelatonin levels and other variables. As a result of the multiple linear regression analysis, a significant relationship was found between age (B=0,826, %95 confidence interval=0,227-1,426), insülin use (B=14,584, %95 confidence interval=3,857-25,311), glomerular filtration rate (B=0,248, %95 confidence interval=0,018-0,478) variables and 6-sulfatoxymelatonin values. In diabetic patients, 6-sulfatoxymelatonin levels were significantly higher in insülin users than those who did not use (p=0,018). Conclusion: We found that while urinary 6-sulfatoxymelatonin levels were lower in diabetic patients, the presence of neuropathy did not affect 6-sulfatoxymelatonin levels. 6-sulfatoxymelatonin levels in diabetic patients using insulin were similar to the control group and significantly higher than those who did not use it.