2012-2020 yılları arasında tedavi alan non hodgkin lenfoma'lı çocuk hastaların tedavi sonuçları
Treatment results of pediatric patients with non hodgkin lymphoma receiving treatment between 2012-2020
  1. Tez No: 792177
  2. Yazar: SENA SİLAY DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda, merkezimizde 2012-2020 yılları arasında Non Hodgkin Lenfoma tanısı alan çocuk hastaların demografik ve klinik özellikleri verilen tedavi protokollerine yanıtları ve prognozun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastaların verileri retrospektif olarak hasta dosyalarından ve genel hastane veri sisteminden incelendi. Hasta dosyalarından; yaş, cinsiyet, histopatolojik tanı, hastanın ilk ve son geliş tarihleri, relaps ve sağ kalım, takip süresi, hastalığın evresi, kitlenin yerleşim yeri, kemik iliği tutulumu durumu, verilen tedavi protokolü, tanı anındaki tam kan sayımı ve biyokimya değerleri, plevral efüzyon, asit, lenfadenopati ve hepatomegali varlığı, radyoterapi alma durumu, ailede kanser öyküsü varlığı, kemoterapi komplikasyonu gelişme durumu, lösemik trasnformasyon, EBV pozitifliği, CD20 pozitfliği, kemik iliği nakli yapılma durumu incelendi. Tedavisi tamamlanmadan merkezden ayrılan hastalar ve tedaviye dış merkezde başlayıp hastanemizde devam eden hastalar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Bulgular: Çalışmaya 90 hasta dahil edildi. % 75,6'sının hayatta, % 21,1'inin exitus, % 3,3'ünün ise takip dışı olduğu saptandı. Hastaların % 66,7'si erkekti. Hastaların % 64,4'ü 10 yaş altında idi. Histolojik alt tipleri incelendiğinde; % 31,1'i LL, % 47,8'i BL idi. İleri evre hastalık (evre III ve IV) görülme sıklığının daha fazla olduğu saptandı. Hastaların % 16,7'sinde relaps görüldü. Evre I-II-III olan hastaların % 10'u ve evre IV olanların % 34,6'sında relaps tespit edildi. İleri evrede olma ile relaps gelişmesi arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptandı. Kemik iliği tutulumu ve/veya LDH değerinin normalin 2 katı ve üzerinde olması ile ileri evrede olma arasında istatistiksel olarak anlamlılık vardı. Relaps olan 15 hastanın 3-5-10 yıllık genel sağ kalımı ortalama sırayla % 68-% 52-% 52 olduğu saptandı. Relaps olmayanların 3-5-10 yıllık genel sağ kalımının ortalama % 83 olduğu tespit edildi. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p=0,017). Sonuç: Hastaların risk gruplarının belirlenerek uygun kemoterapi protokollerinin verilmesi ile olaysız sağ kalımda artış görülmektedir. NHL'ler hızlı ilerleyen agresif seyirli malignitelerdendir. Bu nedenle tanıda gecikme ya da hastanın tedaviye uyumunun kötü olması hastalığın evresinin ilerlemesine neden olmaktadır. Çocukluk çağı kanserlerinin semptom ve bulguları hakkında hekimlerin daha çok bilgilendirilerek farkındalığının arttırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the prognosis and response to treatment protocols of pediatric patients diagnosed with Non Hodgkin Lymphoma in our center between 2012 and 2020, taking into account their demographic and clinical characteristics. Materials and Methods: The data of the patients were analyzed retrospectively from patient files and general hospital data system. From patient files; age, gender, histopathological diagnosis, first and last admission dates of the patient, recurrence and survival, duration of follow-up, stage of the disease, location of the mass, bone marrow involvement status, treatment protocol, complete blood count and biochemistry values at the time of diagnosis, pleural effusion, ascites, lymphadenopathy and Presence of hepatomegaly, radiotherapy status, family history of cancer, chemotherapy complication development, leukemic transformation, EBV positivity, CD20 positivity, bone marrow transplantation status were examined. Patients who left the center before their treatment was completed and patients who started treatment in another center and continued in our hospital were not included in the study. Results: 90 patients were included in the study. It was determined that 75.6% survived, 21.1% died, and 3.3% were out of follow-up. 66.7% of the patients were male. 64.4% of the patients were under the age of 10. When histological subtypes are examined; 31.1% were LL, 47.8% were BL. It was determined that the incidence of advanced disease (stages III and IV) was higher. Recurrence was seen in 16.7% of the patients. Recurrence was detected in 10% of patients with stage I-II-III and in 34.6% of patients with stage IV. A statistically significant correlation was found between being at an advanced stage and the development of recurrence. There was a statistically significant difference between bone marrow involvement and/or LDH value 2 times or more above normal and advanced stage. It was determined that the 3-5-10 year overall survival of 15 patients who developed relapse was 68%-52%-52%, respectively. It was determined that the 3-5-10 year overall survival of the patients who did not relapse was 83% on average. This situation was found to be statistically significant (p=0.017). Conclusion: An increase in event-free survival is observed with the determination of the risk groups of the patients and the application of appropriate chemotherapy protocols. NHLs are rapidly progressive malignancies with an aggressive course. Therefore, delay in diagnosis or low patient compliance leads to progression of the disease. Physicians should be more informed about the signs and symptoms of childhood cancers and their awareness should be increased.