Hastane içi erişkin kardiyopulmoner resüsitasyon uygulamalarının güncel kılavuzlara uygunluk düzeyi ve bunu etkileyen faktörler
Level of compliance to current guidelines for in-hospital resuscitation and affecting factors
- Tez No: 427210
- Danışmanlar: PROF. DR. POLAT DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kardiyopulmoner arrestin önemli bir kısmı geri döndürülebilir nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kardiyopulmoner resüsitasyonun (KPR) güncel kılavuzlarda kabul görenşekliyle güvenli, etkin ve zamanında uygulanması, daha yüksek sağ kalım oranları vedaha az nörolojik sekel sağlar. KPR etkinliğini artırmak ve en iyi tedavi sonuçlarını elde etmek için her 5 yılda bir resüsitasyon kılavuzu yayınlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri`nde görevli doktorların güncel kılavuzlara göre erişkin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki bilgi düzeylerinin ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde görev yapmakta olan ve anket doldurmayı kabul eden asistan ve yandal asistanı hekimler arasında gerçekleştirilmiştir. Çocuk hastalıkları, çocuk psikiyatrisi, çocuk cerrahisi ve temel bilimler asistanları çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çalışmamıza, kliniklerinde ulaşılabilen ve araştırmaya katılmaya rıza gösteren toplam 303 doktor dâhil edilmiştir. Doldurulan formların 275 adedinde veriler eksiksiz ve değerlendirilebilir durumda bulunmuştur. Veri toplama formları iki bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik veriler (yaş, cinsiyet), eğitim bilgileri (çalıştığı klinik, toplam hekimlik süresi, çalışmakta olduğu klinikteki toplam süre, son 6 ay içerisinde uyguladığı KPR sayısı, KPR esnasında defibrilasyon-kardioversiyon yapıp yapmadığı), KPR konusunda eğitim geçmişi (tıp fakültesi esnasında aldığı teorik ve pratik eğitim, mezuniyet sonrası aldığı teorik ve pratik eğitim) ve KPR bilgilerini nasıl güncelledikleri gibi bilgiler yer almaktadır. İkinci bölüm seçeneklerinden sadece bir tanesi doğru olan, çoktan seçmeli, Amerikan Kalp Derneği'nin Kardiyopulmoner Resüsitasyon ve Acil Kardiyovasküler Bakım 2010 Kılavuzu temel alınarak hazırlanan 20 adet sorudan oluşturulmuştur. Bu bölümdeki sorular temel yaşam desteğinden 7 adet soru ve ileri kardiyak yaşam desteğinden 13 adet soru olmak üzere 2 ana başlığa ayrılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre hekimlerin cinsiyetleri bilgi düzeyini etkilememektedir. Hekimlerin yaşları, toplam hekimlik ve toplam asistanlık süreleri bilgi düzeyini olumlu etkilemektedir. Altı ay içerisinde uyguladıkları KPR sayısının fazla olması ve KPR esnasında defibrilasyon yapmış olmaları bilgi düzeylerini olumlu etkilemektedir. Hekimlerin tıp fakültesi döneminde almış oldukları teorik ve pratik eğitim sayısı bilgi düzeylerini olumlu etkilemektedir. Mezuniyet sonrası dönemde alınan eğitimler hekimlerin bilgi düzeyini anlamlı olarak artırmıştır. Bu eğitimler arasında sırası ile asistan dersleri, kurs ve seminerler ile kongre ve sempozyumlardaki dersler etkilidir. Yan dal asistanlarının asistan hekimlere göre, yoğun bakımı olan birimde çalışan hekimlerin yoğun bakımı olmayan birimde çalışan hekimlere göre, yataklı servisi olan birimde çalışan hekimlerin yataklı servisi olamayan birimde çalışan hekimlere göre ve dâhili birimlerde çalışan hekimlerin cerrahi birimlerde çalışan hekimlere göre bilgi düzeylerinin anlamlı yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum teorik ve pratik bileşenleri olan ayrıca karşılaşma sıklığının diğer klinik uygulamalardan daha az olduğu bir konuyla ilgili eğitimin üzerinden zaman geçmesi ve pratik yapamama ile bilgilerin bir kısmı unutulabilinmesiyle açıklanabilinir. Hekimlere yönelik KPR eğitim programları standardize edilmeli, güncellenmeli ve çalışanlara bu programların ulaştırılabilmesi için hizmet içi kurslar düzenlenmelidir. Tekrarlayan hizmet içi eğitimlerle hekimlerin bilgi ve becerilerinin artması sağlanmalıdır. Bu kurslarda sadece teorik bilgi güncellemesi olmamalı yanında daha başarılı resüsitasyon pratiğine sahip doktorlar yetiştirilmesi amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of cardiopulmonary arrests occur due to reversible causes. Safe, effective and timely application of cardiopulmonary resuscitation (CPR) as accepted in current guidelines provides higher survival rates and less neurological sequels. Resuscitation guidelines are updated in every 5 years to improve effectiveness of CPR and to achieve best treatment results. The aim of this study was to investigate level of knowledge about adult CRP according to current guidelines and affecting factors among clinicians working at the Hospital of Erciyes University, Medicine School. The study conducted on residences and subspecialty residences working at Hospital of Erciyes University, Medicine School who accepted to participate and complete a survey. The residences working in pediatrics, child psychiatry, child surgery and basic science departments were excluded. Overall 303 clinicians who accepted to participate and were accessible for completion of survey were recruited to the study. Data were found to be complete and sufficient for analysis in 275 of 303 surveys. The survey included 2 parts. The first part included data regarding demographic characteristics (age, gender), education (department worked, total duration of medical practice, total duration of occupation in the deparment, number of CPRs performed within prior 6 months, whether defibrillation cardiversion was employed during CPR), history of education on CPR (theoretical and practical trainings at medicine school, postgraduate theoretical and practical education) and the way updating knowledge about CPR. The second part included 20 multiple choice questions with one correct answer prepared based on 2010 AHA Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care. These questions included 2 main domains including 7 questions from advanced life support and 13 questions from advanced cardiac life support. Based on results, gender doesn't affect level of knowledge. Age, total duration of medical practice and residency positively affect level of knowledge. Higher number of CPR performed within prior 6 months and defibrillation performance during CPR positively affects level of knowledge. Number of theoretical and practical training also affect level of knowledge in positive manner. In addition, post-graduate theoretical and practical training positively affect level of knowledge. Residency lessons, courses and workshops and sessions at congresses and symposiums are also effective in level of knowledge. It was found that level of knowledge was significantly higher in subspecialty residences compared to residences, in clinicians working in ICU than those didn't work in ICU, clinicians working in a department with ward than those working in a department without ward and in clinicians working in medical branches than those working in surgical branches. This can be explained by time passed from education in a topic with theoretical and practical components which is encountered less frequently and failure to remember some of knowledge due to lack of frequent practice. CPR educations aiming clinicians should be standardized and updated as well as in-service training should be scheduled to provide access to such programs. Knowledge and skills of clinicians should be improved by repeated in-service training. The in-service training shouldn't only include theoretical updates but they should also aim to educate clinicians with successful resuscitation practice.