Acil serviste yapılan kardiyopulmoner resüsitasyonda sağkalımı etkileyen faktörler
Factors influencing survival after cardiopulmonary resuscitation in the emergency department
- Tez No: 577706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kardiyak arrest sonrası acil serviste uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyon süresince yapılan işlemlerin, uygulanan ilaçların, kardiyak arreste neden olabilen etiyolojik nedenlerin, hastaya ait bilgilerin geri döndürülebilir nedenlerin saptanmasının ve tedavi edilme sürecinin, hastanın klinik bulguları ve ek hastalık varlığı birlikte değerlendirilerek, resüsitasyondaki faktörlerin kardiyak arrest sonrası sağkalım üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Prospektif, gözlemsel olarak yapılması amaçlanan çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servis Kliniği içinde 01.01.2018 ile 30.04.2019 tarihleri arasında kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan, 16 yaş üzeri tüm hastane içi ve hastane dışı kardiyak arrest vakaları dahil edildi. Hastaların; arrest yeri, zamanı, etyolojik nedenler, geri döndürülebilir nedenler, hastaya uygulanan ilaçlar ve dolaşımın sağlanması sonrasındaki klinik durum formlar üzerinde toplanarak, hasta sağkalımları sistem üzerinden takip edildi. Toplanan veriler Statistical Package for Social Sciences 22.0 programına girildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların (n=200) 134'ünde spontan dolaşımın geri dönüşünün(SDGD) saptandığı, bu hastaların 64'ünde ilk 24 saat içinde ölüm görüldüğü, toplamda 27 hastanın hastaneden taburculuğa kadar sağ kaldığı saptandı. Çalışmaya alınan hastaların 95'inin hastane dışında kardiyak arret olduğu ve kardiyopulmoner resüsitasyona (KPR) acil servisimizde devam edildiği saptandı. Hastalara uygulanan ortalama KPR süresi erken dönemde hastaların KPR süreleri 19,06±12.29 dk, 24 saatten uzun yaşayan hastaların KPR süreleri 12,5±10,39 dk olarak saptandı. KPR'nın 14 dk'dan uzun sürdüğü ve 3 mg'den fazla dozda Adrenalin yapılmasının SDGD sağlanan hastanın, 24 saat içinde tekrar arrest yaşayarak ölümü ile ilişkili olarak saptandı. 8 mg'den yüksek dozda Adrenalin yapılmasının SDGD üzerine negatif etkili olduğu saptandı. KPR sonrası ölçülen laktat değerinin ve SOFA skorunun 9'un üzerinde olması erken dönem mortalite ile ilişkili olduğu saptandı. Sonuç: KPR süresince uygulanan Adrenalin dozu 8 mg'in üzerinde olduğunda SDGD sağlanamaması ile ilişkili bulunmuştur. Adrenalin dozu 3 mg'in üzerinde olması, SOFA skorunun 9'un üzerinde olması, laktat değerinin 6,5 mmol/l'nin üzerinde olması erken dönemdeki mortalite ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the effects of the procedures performed during the cardiopulmonary resuscitation (CPR), drugs used, the risk factors of the cardiac arrest, the reversible factors that belongs to the patient, the treatment process, the association between the patient's clinical findings and the presence of additional disease on survival in the Emergency Room (ER). Method: This prospective, observational study was conducted in Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Adult ER between 01.01.2018– 30.04.2019. All in-hospital and out-of-hospital cases of CPR over 16 year-old who underwent CPR in this time interval were included in the study. Location and time of arrest, risk factors for arrest and reversible factors, drugs used for patient and clinical status after circulation were collected by a questionnaire form. Patient survival status was followed and obtained from the patient records of the hospital. Data were analyzed with Statistical Package for Social Sciences 22.0. Results: A total of 200 patients were included in the study. It was found that 134 of the patients had a return of spontaneous circulation (ROSC) and, 54 of these patients died within the first 24 hours. A total of 27 patients survived and discharged from the hospital. It was found that 95 of the patients in the study had a cardiac arrest outside of the hospital and, CPR was continued for these patients in the ER. The mean CPR duration was 19.06±12.29 minutes for the patients who died in the early period after cardiac arrest, 12.50±10,39 minutes for the patients who lived longer than 24 hours. In ROSC patients, there is an association between CPR lasting longer than 14 minutes, administration of more than 3 mg adrenaline and the mortality in re-arrested patients in 24 hours. Adrenaline at a dose higher than 8 mg was found to have a negative effect on ROSC. Lactate levels and SOFA scores (Sequential Organ Failure Assessment) above 9 were found to be associated with early mortality after CPR. Conclusion: There was an association between adrenaline administration of more than 8 mg during CPR and failure to achieve ROSC. Adrenaline administration above 3 mg, SOFA score above 9, and lactate level above 6.5 mmol/l were found to be associated with early mortality.