Holland Mesleki Kariyer Envanteri yaratıcı ve sosyal kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of creative and social personality over Holland Professional Career Inventory
- Tez No: 427626
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASGAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemiz bireyleri mesleki tercihlerini ve kariyer planlarını yaparken durumsal faktörlerinde göz önünde bulundurulması sonucunda kısmen zorunlu olarak istihdam durumu, cazip olmayan sektörlerden kaçış, yıldızı parlayan mesleklerin çekiciliği ve ÖSYS puanı gibi etkenlere odaklanmakta, bu durum ise haliyle bireylerin kişilik tipleri ve ilgi alanları ile zorunluluktan seçmiş oldukları meslekler arasında farklılıklar ve uyumsuzluklar yaratarak kişilerin gelecekteki kariyerlerine olumsuz etki yapabilmektedir. Kişiler açısından hayatlarındaki en önemli kararlardan biri olan meslek seçimi şüphesiz ki bireyin hayatının hemen hemen tüm alanlarını etkilemektedir. Bu çalışmada sosyal ve yaratıcı kişilik özellikleri psikoloji bölümü öğrencileri ile güzel sanatlar ve konservatuvar çıkışlılara uygulanan 2002 yılında Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak tarafından uyarlanan Holland Mesleki Kariyer Envanteri çerçevesinde incelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Kişilik özellikleri doğrultusunda seçilen meslek alanlarında orta düzeyde yüksek bir dağılım görülürken, farklı gelişim dönemlerinde verilen mesleki karar açısından bir farklılaşma bulunamamıştır. Bunun nedeninin de Psikoloji alanının günümüzde en cazip mesleklerden biri olarak tercih edilmesi nedeniyle öğrenciler bu alana yönelik tercihlerini alanla ilgili belli bir kısım bilgileri toplayarak yapmaları nedeniyle olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Career choice, one of the most important decions in their lives in terms of people, affects almost all areas of life certainly. When our country individuals making their career choices and plans, they consider situational factors. Essentially, they focus employment status, escape from non-attractive sectors, shining star occupations as attractiveness and on factors such as the University Entrance Exam scores. In this case, it creates between personality types of individuals and selected professions. It is also could adversely affect people's future careers. It was examined in the framework of this study Holland Professional Career Inventory which adopted by Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak to applied the psychology department students and enstürmanist. Frequency analysis used evaluation of the results. It shows a high level in the medium range of the selected occupations as there was no differentiation in terms of professional decisions at different developmental stages. This is because of Psychology, preference is nowadays one of the most attractive profession. students, only to decide to collect certain information may be the cause of this idea. The reasons for differences linked to it.