Hindi eti kullanımının ısıl işlem uygulanmış sucuk benzeri ürünün kalitatif özelliklerine etkisi.
The effect of using turkey meat on qualitative properties of heat treated sucuk-like product
  1. Tez No: 312932
  2. Yazar: DERYA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada farklı oranlarda hindi eti (%0, 20 ve 40) kullanımının ısıl işlem uygulanmış sucuk benzeri ürünün bazı kalitatif özelliklerine etkileri incelenmiştir. Üretim fabrika koşullarında starter kültür (Lactobacillus sakei + Lactobacillus curvatus + Staphylococcus carnosus) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hamurdan ve ayrıca fermantasyon, ısıl işlem ve kurutma işlemlerinden sonra alınan örnekler laktik asit bakteri, Micrococcus/Staphylococcus ve Enterobacteriaceae sayımları ile pH ve aw analizine tabi tutulmuştur. Duyusal ve uçucu bileşik analizleri ise son üründe gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of use of different amounts of turkey meat (0%, 20% and 40%) on some quality properties of heat treated sucuk-like meat product were investigated. The production was conducted under factory conditions with use of starter culture (Lactobacillus sakei + Lactobacillus curvatus + Staphylococcus carnosus). Lactic acid bacteria, Micrococcus/Staphylococcus and Enterobacteriaceae counts, and pH and aw analyses were carried out taking samples from batter and also after fermentation, heat treatment and drying stages. The sensory and volatile compounds analyses were carried out on final product.