Yusufeli üvezinin (Sorbus aucuparia L.) kimyasal ve fiziksel özellikleri
Chemical and physical proerties of sorbus fruit (Sorbus aucupari̇a L.) grown in Yusufeli town
- Tez No: 427662
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Farklı ekolojik bölgeleri sebebiyle Türkiye'de birçok yabani meyve bulunmaktadır. Etnik ve organik gıdalara ilgi giderek arttığından yabani meyvelerin araştırılması ve geliştirilmesi gerekir. Bu araştırmada Yusufeli'nde yetişen yabani üvez meyvesinin ana bileşim ögelerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Üvezin yenilen etli kısmında kurumadde oranı %60,17, şeker oranı %50,03; kül %2,40; organik asit (malik asit) oranı %0,70; protein oranı %2,26; pH'sı 5,21; fenolik madde miktarı 9,80 mgGAE/100g olarak tesbit edilmiştir. Antioksidan aktivitesi belirlenememiştir. İleri olgunluk aşamasında üvezin kabuğu ve etli kısmı esmerleştiğinden meyve kabuğunda L* değeri yaklaşık 50, etli kısmının L* değeri ise 35 olarak ölçülmüştür. Yusufeli üvez meyvesinin araştırmada kullanılan bakteri, küf ve mayalara karşı antimikrobiyal etki göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are large variety of wild fruits in Turkey because of different ecological regions. At present time, consumers progressively interest in etnic and organic foods. There for, there is a great need for researching and developping of wild fruits. In this research, it has been enterprised for determination of main compositional constituents of sorbus wild fruits growen in Yusufeli town, Turkey. Total dry matter, total sugar, ash, organic acid, protein, pH value and total phenolics content of fruit pulp were determined as 60,17%; 50,03%; 2,40%; 0,70%; 2,26%; 5,21; 9,80 mgGAE/100g of sample, respectively. It no found antioxidant activity in the rowan fruits. At progressive ripeness stage, because of sorbus peel and pulp have been undergone enzymatic and non enzymatic browning low, L* value (nearly 50 in peel, 35 in pulp) have been measured. The extracts of the sorbus have not showed any antimicrobial activity against bacteria, yeasts and molds used in in this research.