Farklı konumlarda siklopropan içeren bromfenol türevlerinin sentezleri
Synthesis of bromophenol derivetives including cyclopropane at different positions
- Tez No: 427673
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eugenol türevleri olan alkenlerin bir katalizör varlığında etil diazoasetatla ayrı ayrı tepkimeleri yapıldı ve ester 134, 135, 157 ve 158 molekülleri elde edildi. Bu esterlerin her biri LiAlH4 ile ilgili alkollere indirgenirken, onlar bromla değişik şartlarda bromürlerine (özellikle mono- ve tribromürlerine) dönüştürüldüler. Ester 158'in bromlanmasında, siklopropan halka içermeyen bromür bileşiği de elde edildi. Sentezlenen tüm esterler ve onların bromürlerinin hidrolizlerinden ilgili asitleri oluşturuldu. Ester 134, 135, 157 ve 158 ile onların türevlerinin önemli karbonik anhidraz inhibitör etkilere sahip oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
Reactions of alkenes which are eugenol derivatives with ethyl dizaoacetate were separately performed in the presence of a catalyst, and esters 134, 135, 157, 158 were synthesized. Bromination of each of these esters with bromine gave their bromides (especially mono- and tribromides) at different conditions while its reduction with LiAlH4 gave the corresponding alcohole. Bromide without cyclopropane ring was also obtained during bromination of ester 158. Hydrolysis of all synthesized esters and their bromides gave the corresponding acids. It was observed that ester 134, 135, 157, 158 and their derivatives have important carbonic anhydrase inhibitory effects.