Gaussyen potansiyeli ile sınırlandırılmış kuantum noktanın manyetik özellikleri
Magnetic properties of quantum dot with Gaussian confining potential
- Tez No: 434167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, Gaussyen potansiyeli ile sınırlandırılmış kuantum noktanın mıknatıslanma ve manyetik alınganlık gibi manyetik özellikleri hesaplanmıştır. Ayrıca bir Gaussyen kuantum noktadaki diyamanyetik ve paramanyetik etkilerden kaynaklanan mıknatıslanma ve alınganlık hesaplandı ve sıcaklığa ve manyetik alana bağımlılığı çalışıldı. Düşük sıcaklık ve düşük manyetik alanda sistem paramanyetik özellik ve yüksek sıcaklık ve yüksek manyetik alan sistem diyamanyetik özelliği tercih ettiği durumda bulunduğu gösterilmiştir. Ayrıca, sınırlandırma potansiyelinin gerçekten harmonik değil de anharmonik olduğu ve özellikle bir kuantum noktada meydana gelebilecek iyonizasyon ve tünelleme gibi olaylar gözönüne alındığında oldukça makul olan sonlu derinliğe sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the magnetic properties such as magnetization and magnetic susceptibility are calculated for semiconductor quantum dots with Gaussian confinement. The magnetization and susceptibility arising from diamagnetic and paramagnetic effects in a Gaussian quantum dot are also calculated and their dependence on temperature and magnetic field are studied. It is shown that at low temperature and low magnetic field, the system shows paramagnetic behavior whereas at high temperature and high magnetic field the diamagnetic state is found to be a preferred state in general. We have also concluded that the confining potential is not really harmonic but rather inharmonic and has a finite depth which sounds quite reasonable particularly in view of the phenomena like ionization and tunneling that might occur in a quantum dot.