1,4-siklohekzadien ve oksanorbornadien türevlerinden yeni trisiklik moleküllerin ve riboz türevlerinin sentezi
Synthesis of newly tricyclic molecules and ribose derivatives via 1,4-cyclohexadiene and oxanorbornadiene derivatives
  1. Tez No: 427778
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞİMŞEK KUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
[2+2] Keten katılma ve [4+2] siklokatılma tepkimeleri oda koşullarında ve ılıman şartlarda yapılabilmektedir. Bu tepkimeler üzerinden sentezlenen moleküllerin çıkış maddesi olarak kullanılması ile yapılan bir dizi reaksiyon sonrası elde edilebilen trisiklik moleküller, riboz türevleri ve furan türevi moleküller sentetik olarak son derece önemlidir. Bu tür moleküllerin güçlü antibiyotik, antihelmintik, antifungal, antitümör, antiviral, antiinflamatuar ve sitostatik özellikleri olmasından dolayı yeni türevlerin sentezlenmesi üzerine halen birçok araştırmacının yoğun bir şekilde çalışmasına sebep olmaktadır. Bütün bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda tez çerçevesinde [2+2] keten katılma tepkimesi ile sentezlenen trisiklik molekül üzerinden yine trisiklik alkol, keton ve lakton türevleri elde edilirken, [4+2] katılma tepkimesi ile sentezlenen çıkış molekülü üzerinden ise, çeşitli furan ve riboz türevi moleküller sentezlenmiştir. Elde edilen tüm moleküllerin antibiyotik ve antioksidan aktiviteleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
[2+2] Ketene addition and [4+2] cycloaddition reactions can be performed under room and mild conditions. Tricyclic molecules, ribose derivatives and furan derivatives molecules are extremely important synthetically that are being used as external material synthehized through these reactions. Such molecules are owing to have strong antibiotic, antihelminthic, antifungal, antitumor, antiviral, anti-inflammatory and cytostatic properties, it's caused to be still worked hardly on synthesizing new derivatives by many researchers. With tricyclic molecul which synthesized through [2+2] ketene additions reactions synthesized tricyclic alcohol, ketone and lactone derivatives and via the starting molecules which synthesized through [4+2] cycloadditions reactions synthesized some furane and ribose derivatives. Antibiotic and antioxidant activities of all obtained molecules are examined.