Fuzzy matematiğin akıllı bir uygulaması: Akıllı çiftçi
An smart application of fuzzy math: Smart farmer
  1. Tez No: 427779
  2. Yazar: ESRA AYKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Intuitionistic fuzzy küme teori ve intuitionistic fuzzy operatörlerin bir çok alanda uygulaması bulunmasına rağmen tarım alanında henüz bir uygulaması bulunmamaktadır. Bu tezde Intuitionistic fuzzy küme teori ve intuitionistic fuzzy operatörlerinin yardımıyla tarım alanlarında sulama ve tarım alanlarında ilaçlama sorunlarına ilişkin çeşitli iyileştirmelerle ilgili yöntem verilmiştir. Bu yöntemin geliştrilmesi için toprak cinsi, hava nemi ve toprak nemini tarım alanlarında kullanılan değişkenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the intuitionistic fuzzy set theory and intuitionistic fuzzy operator to have application in many areas of application in agriculture is not yet available. In this thesis, the various methods of improvement related to irrigation and pesticide problems at farmland with the help of Intuitionistic fuzzy set theory and intuitionistic fuzzy operator are given. For carrying out the method, type of soil the air humidity and soil moisture were determined as variables used in agriculture area.