4,7-etanoisoindol-1,3(2h)-dion birimi içeren tiyazol türevlerinin sentezi ve anti-mikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of anti-microbial activities of containing 4,7-ethanoisoindole-1,3(2h)-dione unit thiazole derivatives
  1. Tez No: 436428
  2. Yazar: OĞUZ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA BURCU GÜRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, önce çıkış bileşikleri olan dikarboksilli anhidrit türevi (3) ve tiyazol türevleri (6a-j) hazırlandı. Dikarboksilli anhidrit türevi (3) siklohekzadien'e maleik anhidrit katılarak, tiyazol türevleri (6a-j) ise, ilgili keton türevlerinin (4,5) etanol içerisinde ve iyot varlığında tiyoüre muamele edilmesiyle hazırlandılar. Sentezlenen dikarboksilli anhidrit türevi (3) ve tiyazol türevlerinin (6a-j) tolüen içerisinde trietilamin varlığında 48 saat reflüks edilmesiyle 4,7-etanoisoindol-1,3(2H)-dion birimi içeren yeni tiyazol türevleri (7a-j) % 60-80 arası değişen verimlerle elde edildi. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapı analizleri spektroskopik metotlar (NMR, IR ve Elementel Analiz) kullanılarak yapıldı. Hazırlanan yeni tiyazol türevlerinin (7a-j) 6 gram pozitif ve 8 gram negatif olmak üzere toplam 14 farklı insan patojeni mikroorganizmaya karşı anti-mikrobiyal aktiviteleri incelendi. Bütün bileşiklerin farklı mikroorganizmalara karşı yüksek aktivite gösterdiği gözlendi. Yüksek aktivite gösteren bileşiklerin Minimum İnhibisyon Konsantrasyonları (MİK) belirlendi. MİK değerlerine göre en aktif bileşiklerin 7a 0.078 M ile (penisilin 0.078 M) Agrobacterium tumefaciens (ATCC® 2334)'e karşı ve 7c nin 0.039 M (penisilin 0.039 M) ile Clostridium perfringes (ATCC® 12124)'e karşı olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, dicarboxylic anhydride derivative (3) and thiazole derivatives (6a-j) as starting materials were prepared. Dicarboxylic anhydride derivative (3) was prepared by addition of maleic anhydride to cyclohekzadiene, while thiazole derivatives (6a-j) were prepared by treating thiourea with relating ketone derivatives (4, 5) in the presence of iodine in ethanol. Novel thiazole derivatives (7a-j) containing 4,7-ethanoisoindole-1,3(2H)-dione were prepared by refluxing synthesized dicarboxylic anhydride (3) and thiazole derivatives (6a-j) in the presence of triethylamine in toluene for 48 hours with the 60-80 % in yields. The structural analysis of all the synthesized compounds was completed by using spectroscopic methods (NMR, IR, and Elemental Analysis). Antimicrobial activities of the prepared novel thiazole derivatives (7a-j) were tested against 14 different human pathogen microorganisms 6 of them which were gram positive and 8 of them which were gram negative. It was observed that all compounds show high activity against various microorganisms. The Minimum Inhibition Concentration (MIC) values of the compounds showing high activities were measured. According to the MIC values, it was detected that the most active compounds were 7a with value of 0.078 M (penicillin 0.078 M) against Agrobacterium tumefaciens (ATCC® 2334), and 7c with value of 0.039 M (penicillin 0.039 M) against Clostridium perfringes (ATCC® 12124).