Bioactive coatings for functionalization of the medical implants
Medikal implantların işlevselleştirilmesi için biyoaktif kaplamalar
  1. Tez No: 427960
  2. Yazar: BENSU BAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE FUNDA AK AZEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Titanyum (Ti) ve alaşımları mükemmel mekanik özellikleri ve korozyon dirençleri nedeniyle implant malzemeleri olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, Ti ve alaşımları biyoinerttir. Kemik bağlanma kabiliyetini geliştirmek amacıyla titanyum genellikle CaP seramikleri gibi osteokondüktif biyomalzemeler ile kaplanırlar. Biyouyumluluğu artırmak için CaP kaplamalar genellikle doğal kemik yapısında bulunan faydalı elementlerin (Mg2+, Sr2+, Na+, K+, F−, Zn+2) eser miktarda ilave edilmesiyle modifiye edilmektedir. Yeralanların miktarları küçük olmasına rağmen, biyolojik aktivitede ve kemik minerali ile CaP bazlı implant malzemeleri arasındaki etkileşimde önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyum fosfat kaplamalar için, plazma sprey, biyomimetik çöktürme, sol-jel ve elektrokimyasal çöktürme gibi birçok yöntem kullanılmıştır. Elektrokimyasal çöktürme, düşük işlem sıcaklığı, gözenekli yada karmaşık yapıdaki altlıklara çöktürme imkanı sağlaması, düşük maliyeti ve kaplama kalınlığının kolay kontrolü gibi birçok avantaja sahiptir. Çalışmanın amacı Ti6Al4V altlıklar üzerine elektrokimyasal çöktürme tekniği ile kaplanmış CaP kaplamalarda Mg katkısının, korozyon ve biyoaktivite özellikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Kaplamaların kimyasal ve morfolojik karakteristikleri X-ışını Difraksiyonu (XRD), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. İlave olarak kaplamaların korozyon özellikleri vücut benzeri sıvı (SBF) içerisinde 36±1°C'de elektrokimyasal olarak potansiyodinamik polarizasyon tekniği ile ve biyoaktivite özellikleri değişen zamanlarda 1, 7 ve 14 günde vücut benzeri sıvı (SBF) içerisinde incelenmiştir. Sonuç olarak Mg katkısı kaplamaların biyoaktivite özelliklerini geliştirirken korozyon özellikleri üzerinde olumlu bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium (Ti) and its alloys are widely used as implant materials because of excellent mechanical properties and corrosion resistance. However, Ti and its alloys are bioinert. In order to improve the bone bonding ability, titanium is generaly coated with osteoconductive biomaterials such as CaP ceramics. To enhance the biocompability, CaP coating is generally modified by doping with trace amounts of beneficial elements (Mg2+, Sr2+, Na+, K+, F−, Zn+2) which are existed in natural bones. Although the amount of these substitutions is small, they play important roles in the biological activity and interaction between the bone mineral and CaP based implant materials. Several calcium phosphate coating techniques have been used as plasma spraying, biomimetic deposition, sol-gel, and electrochemical deposition. The electrochemical deposition has a variety of advantages such as low process temperature, ability to deposit on porous or complex shape of substrate, low cost and easiness of thickness control. The aim of the study was to investigate the effect of Mg-substitution on corrosion and bioactivity properties of CaP coatings on Ti6Al4V substrates via electrodeposition technique. Chemical and morphological characterizations of the coatings were examined by using X-Ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Additionally, corrosion properties of the coatings were studied electrochemically by potentiodynamic polarization technique in simulated body fluid (SBF) at 36±1°C and bioactivity properties of the coatings investigated in SBF with varying time 1, 7 and 14 days. In conclusion, Mg-subtitution, while enhancing the bioactivity properties of the coatings, there is no affirmative effect on corrosion properties of the coatings.