Çalışma hayatında motivasyon ve tükenmişlik sendromu
Working life of motivation and burnout syndrome
- Tez No: 428054
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Motivasyon, bilhassa günümüzde kurumlar ile çalışanları arasında, gerek çalışanlar, gerek kurum, gerekse de müşterilerin birbirleri ile ilişkilerini etkileyen önemli psiko - sosyal faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Motivasyonun yükseltilmesi, kurum çalışanlarında tükenmişlik sendromunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Dolayısıyla tükenmişlikle ilgili, tükenmişliği ortadan kaldırıcı etkinlikler, çalışanların motivasyonunu yükseltmektedir. Böylece motivasyonla tükenmişlik arasındaki ters ilişki, kurumların politikalarını belirleme bakımından büyük önem taşımaktadır. Motivasyon ve tükenmişlik birbiri ile ilişkili olan kavramlardır. Motive edilmiş birey, tükenmişliğe yakalanmamakta, yakalansa bile motive edilerek kolaylıkla başa çıkarken, motive edilmemiş birey, tükenmişliğe daha kolay yakalanmakta, başa çıkmada zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu durum bireyin tüm sosyal hayatını da etki altına almaktadır. Çeşitli psiko-sosyal faktörlerle motive edilmiş bir birey bu bağlamda gerek kendi hayatında gerek dış çevresiyle daha sağlıklı ilişkilere sahip olabilmekte ve olası sorunlarla daha kolay başa çıkabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation, emerges as one of the most important psycho-social factors, in between the institutions and their employees especially nowadays that are affecting the relationships among the employees and the institution as well as the customers with each others. The increasing of the motivation prevents the emergence of the burnout syndrome in the employees of the institution. Therefore, the activities related with the burnout and eliminating the burnout increases the motivation of the employee. Thus, the inverse relationship between motivation and burnout is of great importance in determining the policies of the institution. Motivation and burnout are concepts that are associated with each other. The motivated individual cannot be easily captured by burnout, even s/he is captured, by being motivated they can easily cope with it. The unmotivated individual are more easily captured by burnout and face difficulties in coping with it. This case takes the entire social life of the individual under its influence. An individual who is motivated by a variety of psycho-social factors may have healthier relationships both with his/her own life as well as their external social media and they are being able to deal with the potential problems more easier.