Meslek seçim etkenlerinin iş tatminine etkisi: Bir kamu kurumu araştırması
The effect of occupational choice factors on job satisfaction: A study in a public institution
- Tez No: 428055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meslek ya da yapılan iş insan hayatının büyük bir bölümünü oluşturduğu için iş tatmini düzeyinin yüksek olması, birey, bireyin çevresi, çalıştığı kurum için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı; meslek seçim etkenlerinin, iş tatmini üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve hangi meslek seçim etkeninin iş tatmine daha fazla etkisi olduğunu tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde meslek seçimi, ikinci bölümünde iş tatmini ile ilgili kavramlar açıklanırken, üçüncü bölümde T.C. Anadolu Adalet Sarayı'nda çalışan 303 personele yapılan anket verilerinin ve bu anketlerden elde edilen sonuçların sunulduğu araştırma yer almaktadır. Anketlerin güvenilirliği SPSS 23 programı ile kontrol edilmiş olup, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, meslek seçiminin kendi isteği ile yapılması ve iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the profession of a person constitutes an important part of his or her life, the high level of job satisfaction is very important in terms of individual and the environment and the institution in which he or she's being working. This study aims to determine both the impact of occupational choice factors on job satisfaction and which factors effects more than the others the job satisfaction. The first part of this study examines the occupational selection concept and occupational selection factors. The second part analyzes the job satisfaction concept. The third part includes the survey that was done by the 303 employees of R.T. Istanbul Anatolian Courthouse and the results obtained from this survey. The reliability of the survey was checked by SPSS 23 program and examined with factor analysis, correlation analysis, regression analysis technique. According to the results of this study, it has been found a positive relation between occupational choice made by his or her own interest and job satisfaction.