Afganistan Özbek Türkçesi grameri
Afganistan Uzbek Turkish Language's grammar
- Tez No: 428126
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Afganistan Özbek Türkçesi Grameri üzerinde yaptığımız bu çalışma, giriş ve altı bölümden oluşur. Giriş kısmında, Türkistan, Afganistan ve Afganistan Türklüğü hakkında genel bilgi verilmiştir. Ayrıca genel Türkistan Tarihi, Güney Türkistan Tarihi, yani günümüzdeki Afganistan'ın hangi bölgeleri Güney Türkistan topraklarına girmektedir konusu, Afganistan Türkleri, Türkler hangi dönemlerden itibaren bu topraklarda yaşamaktadırlar ve günümüzdeki Afganistan'ın eski adları, Afganistan ve Türkiye ilişkileri resmî şekilde hangi tarihten itibaren başladığı gibi konular hakkında bilgiler vermektedir. Birinci bölüm, dil hakkında genel bilgi vermektedir. İkinci bölümüne de, yaşayan ve ölü diller, edebî dil ve edebî dilin kaynakları hakkında bilgi vermektedir. Üçüncü bölüm, ses bilgisi, onun ortaya çıkması ve Özbek Türkçesinin Arap alfabesinin temelinde bazı eksiklikleri hakkında bahis edilmektedir. Dördüncü bölüm, lehçe bilimi, Karluk, Kıpçak, Oğuz lehçeleri ve onların özellikleri hakkında bilgi vermektedir. Beşinci bölüm, sözcük ve terminoloji bilimi hakkında bilgi vermektedir. Altıncı bölüm ise şekil bilgisi yani dilbilgisi hakkında detaylı bilgi vermektedir. Çalışmamız sonuç, kaynakça ile sona ermektedir
Özet (Çeviri)
The study I have done in this thesis of Uzbek-Turkish language contains of six chapters and a general information about Turkistan, Afghanistan and Afghanistan Turks in introduction; likewise a short look in Turkistan history, south Turkistan(Afghanistan) history, which regions of Afghanistan belongs to Turkistan, since when did they came and settled there, former names that Afghanistan named before and finally historical importance of turkey and Afghanistan relationship are given within introduction. The first chapter of this thesis includes general information about Uzbek-Turkish language; second chapter contains defunct and alive parts of this language, literature and its sources; third chapter contains sound knowledge and lack of sounds in Arabic Alphabets which is in use since long ago; fourth chapter involves dialects knowledge, Qarluqs, Qibchaqs and Oghuzs dialects with their characteristics; fifth chapter talks about vocable and terminologies of language and last sixth chapter widely covers Uzbek-Turkish grammar. Finally thesis ends with conclusion and all references I used.