Hadislere göre kardeşlik
Fraternity in Hadiths
  1. Tez No: 428174
  2. Yazar: ŞAHMURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada insanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamada büyük bir etkiye sahip olan kardeşlik konusu ele alınmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Girişte; Çalışmanın konusu, amacı ve takip edilen yöntemden bahsedilmektedir.Birinci bölümde; Kardeş ve kardeşlik kelimelerinin lügat ve terim anlamları, kardeşlik kavramı ile yakın anlamlı kavramlar ve kardeşlik çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca ilahi kaynaklı dinler olan Yahudilik ve Hıristiyanlık ile Yaşayan en eski din olma özelliğine sahip Hinduizm'de kardeşlik konusu ele alınmıştır.İkinci bölümde; Kur'an ve hadislerde kardeşliğin ele alınışı, Hz. Peygamber'in uygulamaya koyduğu kardeşlik projesi ve Hz. Peygamber'in vefatından günümüze kadar hadisler ışığında oluşturulan bazı kardeşlik uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde; Hadislere göre kardeşliği pekiştiren ve kardeşliğe zarar veren davranışlar ele alınmış ve bunların kardeşliğe etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses the matter of fraternity which has an important effect on providing unity and solidarity among people. The study consists of introduction and three chapters. The introduction part comprises the topic, the aim and the method of the thesis. The first chapter informs of the lexical and term meanings of fraternal and fraternity, the near-synonymous concepts of fraternity and the types of fraternity; furthermore, it deals with the matter of fraternity in divine religions, Judaism and Christianity, and the oldest religion, Hinduism. The second chapter concerns the fraternity in Quran and hadiths, the fraternity project which Muhammad introduced and some applications of fraternity formed by hadiths from Muhammad's death up to now. The third chapter examines the behaviours which reinforce and damage fraternity according to the hadiths and the effects of those on fraternity.