Strategic analysis for BOTEK A.Ş.
BOTEK A.Ş.'nin stratejik analizi
- Tez No: 53956
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz Mühendislik alanlarında Müşavirlik Hizmetleri veren BOTEK A.Ş., 1980'lerden bu güne gerçekleştirdiği hızlı büyüme süreci ile başarılı bir Şirket izlenimini vermekte ve gelecek için olumlu bir trend vaad etmektedir. Önemli bir bölümünü Devlet Yatırımlarını oluşturduğu projeler, BOTEK'in hızlı büyüme ve başarısında kayda değer bir yer tutmaktadır. BOTEK'in faaliyet sahasının cazibesi Türkiye gibi hızla büyüyen bir ülkenin sürekli artan yatırım gereksiniminden kaynaklanmaktadır. Günümüz Türkiye'sinin istikrarsız politik ve ekonomik ortamı, BOTEK'in geleceği ile ilgili yeni kararlan gündeme getirmektedir. Kendi iş sahasında genişliyebilmesi için Şirket yönetiminin rekabet gücünü koruması gerekmektedir. Genişleme ve yeni kar sahaları bulma, farklı sahalara girmeyi gerekli kılmaktadır. Bu durum gerek Şirketin organizasyon yapısı, gerekse insan kaynakları ve teknoloji alanlarında yeni yatırımları gerekli kılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOTEK AŞ., a consulting engineering firm working mainly on infrastructure projects, has proven to be an attractive business evidenced by its rapid growth through the 1980s, until today, as well as a lucrative business for the future. BOTEK's projects, the bulk of which are government-funded, have been the key to its growth and success. The attractiveness of the business is directly parallel to the need which is ever-increasing in a rapidly-growing country like Turkey. Today, in Turkey's unstable political and economic environment, BOTEK wul be faced with new challenges for the future. They must find ways to stay competitive in their own fields of expertise to widen the scope of their business. They must also look into diversifiying into other fields to expand and gain a new profit base. This will require some changes in the organization of the company as well as commitment to investing in Human Resources and technology. m