Hayreddîn Hızır el-Atûfî'nin Enzâru Şerhi'l-Meşârik adlı eserinin tahkiki
The critical edition of Andhâr Sharhe'l-Masharek, the work of Hayreddin Hızır el-Atûfî
- Tez No: 428189
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, 15 ve 16. yüzyıllarda yaşamış, II. Beyazıt döneminde saray muallimliği yapmış olan Hayreddin Hızır el-Atûfî'nin Enzâru Şerhi'l-Meşârik maa Hâtimetin fî İlmi'd-Dekâik isimli eseri tahkik edilmiştir. Bu çerçevede müellifin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışma, giriş, üç bölüm ve ek'den oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın genel kapsamı ile çalışmada takip edilen yöntemden bahsedilmiştir. Birinci bölümde, müellifin yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde tahkiki yapılacak eser etraflıca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde yazma nüshaların tavsifleri işlenmiş, Ek'de ise çalışmanın esas konusunu teşkil eden tahkik yapılmıştır.Araştırma, kısa vadede eseri ve müellifi tanıma-tanıtma, uzun vade de ise diğer eserlerinin tahkik tercüme ve neşrine zemin oluşturması amacına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Andhâr Sharhe'l-Masharek maa' Hâtematen fe 'Ilme'd-Dakaek, the work of Hayreddin Hızır el-Atûfî will be scrutinized. At the same time, the author 's life, his scientific personality and his works will be introduced.Hayreddin Hızır el-Atûfî lived in the century 15 and 16, and also he had worked in the palace of second Beyazit as a muallim. The study is composed of introduction, three chapter and appendix.In the introduction, the general scope of the research and the followed method will be mentioned. In the first chapter, the period of author, his life, his works will be studied. In the second chapter, the introduction of mentioned work before will be fully done first. In the third chapter the qualification of manuscripts will be identified, in the appendix, the main subject of the work will be verificaited. The research aimed to introduce the work of the author in the short term and its purpose is to create a base of the other of author's works of scrutinization, translation and publication for long term.