Kindî'nin nefs algısı ve ahlak anlayışındaki yeri
Al-Khindi's understanding of nafs and place in understanding of moral
  1. Tez No: 428191
  2. Yazar: ÜMRAN KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEKİRYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Felsefedeki en önemli meselelerden biri de insandır. Çünkü felsefenin temel amacı insanı ebedi mutluluğa ulaştırmaktır. Bu ise ahlakla olur. İnsanlara bu yolda ışık tutma gayretinde olan filozoflar ise bu noktada insanı daha iyi anlayarak en yetkin ahlaki sistemi oluşturmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda bizimde amacımız tezimizde ilk İslam filozofu olan Kindî'nin nefs anlayışını ve bu nefs anlayışının ahlak anlayışına ne gibi etkisinin olduğunu ortaya koymaktır. İlk başta Kindî'nin hayatı ve şahsiyeti üzerinde durulacaktır. Tezimizin ilk bölümünde ise nefs kavramını açıkladıktan sonra Kindî'nin nefs anlayışına etki eden düşünürlerin görüşlerine yer vereceğiz. Ayrıca Kindî'nin nefs anlayışı ve kendinden sonraki Meşşâî düşünürlerden Fârâbî ve İbn Sînâ'nın nefs anlayışları üzerindeki etkisine değineceğiz. İkinci bölümde ise Kindî'nin nefs teorisinin ahlak anlayışına nasıl bir etkisinin olduğunu açıklayacağız. Sonuç olarak, Kindî nefsi bedene zıt, İlahî kaynaklı ve insanın hakikati olarak görmektedir. Aynı zamanda Kindî, bedende ortaya çıkan nefsin arzu ve öfke gücünün nefsin yönetici gücü olan akıl gücüne zıt oluşuna bağlı bir ahlak anlayışı geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in philosophy is human.Because the main purpose of philosophy is to bring people to eternal happiness. This is morality.Here in, philosophers, who have been in endeavour to enlighten man, have tried to build the most competent moral system by understanding man better. In this context, our aim is to present al-Khindi's understanding of nafs (self) and what sort of effects this understanding of nafs has on understanding of moral. Firstly, al-Khindi's life and personality will be presented. In the first section of the thesis, the concept of nafs will be explained, then the thoughts of thinkers who had effected al-Khindi's understanding of nafs will be included. Otherwise al-Khindi's understanding of nafs and his effect on the following peripatetic thinkers' understanding of nafs, al-Farabi and Ibn-i Sina (Avicenna), will be included. In the second section, we will explain in what ways al-Khindi's theory of nafs effects understanding of moral. In conclusion, al-Khindi sees“nafs”as opposite to body but divine-originated and reality of man. At the same time, al-Khindi developed an understanding of moral that is connected with desire and anger powers of nafs that emerge from body is opposite to mind power which is the executive power of nafs.