Kadın ve erkek tüketicilerin reklam mesajlarına karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of man and woman attitudes towards commercial messages
  1. Tez No: 428198
  2. Yazar: OĞUZ KÖPRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Karmaşık ve anlaşılması zor süreçlerden oluşan tüketici davranışları çeşitli faktörlerden etkilenir. Bunlardan biri de demografik faktörlerden olan cinsiyet faktörüdür. Cinsiyetler arası farklılıklar, pazarlamacılar tarafından göz ardı edilemez bir unsur olarak yerini almaktadır. Kadın ve erkek tüketiciler, biyolojik yönden, duyusal yönden ve sosyal değerler yönünden farklılık göstermektedir. Reklâmların tüketicilerin duygularını etkilemeyi hedeflemektedir. Kadın ve erkekler ürün ve hizmet reklamlarının hedef pazardır. Bu çalışmamızda kadın ve erkek tüketicilerin reklam mesajlarına karşı tutumlarının farklılıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmaya konu olan reklâm mesajına karşı katılımcıların tutumları hakkında bilgi toplamak amaçlanmıştır. Katılımcılara M.J. Schlinger tarafından 1979 yılında geliştirilen İzleyici Tepkisi Profili (VRP)' inde yer alan 32 soru ve demografik özelliklerini belirlemek için 9 soru yöneltilmiştir. 400 katılımcıdan elde edilen sonuçlar itibariyle kadın ve erkek tüketicilerin, reklâm mesajlarına karşı tutumlarının farklılık ve benzerlikler gösterdiğini ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
onsumer behaviours including complex and complicated processes and affected through various factors. One of them is gender factor which is a part of demographic factors. Differences between genders are crucial factors which is not definitely overlooked by marketers. Man and woman consumers differ in term of biological, sensual and social values. Commercials aim at affecting emotions of consumers. Men and women are target population of product and service commercials. In this study, purpose is to determine differences in attitudes by man and woman consumers towards commercial messages. Therefore, gathering information as to participant attitudes towards the commercial chosen has been aimed. Thirty-two questions included in Viewer Response Profile (VRP) which was developed by M.J. Schlinger in 1979 and 9 questions have been conducted to participants so as to suggest demographic characteristics. The fact that man and woman attitudes towards commercial messages differ has been pointed out through findings by four-hundred participants.