İkinci yeni şiirinde aşk, yalnızlık ve ölüm kavramlarının görünümleri
Appearance of the concepts of love, solitude, death in the second new poetry
  1. Tez No: 428317
  2. Yazar: İSA KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İkinci Yeni şiiri Cumhuriyet'ten sonraki Türk şiir çizgisinde kendine önemli bir yer edinmiş, etkisini günümüzde de devam ettiren bir harekettir. İkinci Yeni şiirine kavramsal bağlamda bir yaklaşımın, bu hareketi anlamlandırmak bakımından faydalı olacağı kanaatindeyiz. Çalışmanın ilk bölümünde Cumhuriyet sonrası Türk şiirinin gelişim çizgisi irdelendi, ikinci bölümde, İkinci Yeni hareketinin ayırt edici özellikleri, şairlerin karakteristikleri üzerinde durularak dile yaklaşım biçimleri ele alındı, ayrıca dil konusunda Servet-i Fünûn şiiriyle benzer yönleri tespit edilmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise Aşk, ölüm ve yalnızlık kavramlarının İkinci Yeni şiirindeki görünümleri ele alındı. Bu kavramlar incelenirken, şairlerin metinleri ve poetik görüşleri esas alındı.
Özet (Çeviri)
The Second New vein has a substantial position in the post-republican era that still has an effect upon the Turkish poetry. We believe that a conceptual approach to the Second New will help to a better understanding of this movement. In the first part of the study, the evolution of the post-republican Turkish poetry is scrutinized. In the second part, the distinctive attributes of the Second New movement and characteristics of the poets as well as their approach to the language are examined. In addition, similarities in the usage of the language with Servet-i Fünûn (Wealth of Knowloedge) poetry are identified. In the third part, the projections of the concepts“love, death and solitude”on the Second New poetry are studied. The studies base on the works of the related poets and their poetical views.