An Analysis of business government relations Bilge Tourism and Foreign Industry Corporation's credit inquiry for hotel investment
Devlet ile iş dünyası ilişkileri analizi Bilge Turizm ve Dış Ticaret Şirketi'nin otel yatırımı için yapmış olduğu kredi başvurusu
  1. Tez No: 42836
  2. Yazar: HAVVA BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
oz Bu tez, iş dünyası ve hükümet ilişkelerinin konu edildiği bir olayı ele almaktadır. Bir şirketin otel yatırım projesini gerçekleştirebilmesi için yapmış olduğu kredi başvurusu ile gelişen olaylar ve sonunda içine düştüğü kredi ve faiz geri ödeme zorluklan anlatılmaktadır. Bilge Turizm ve Dış Ticaret Şirketi, turizm yatırm teşvik kredisinden yararlanabilmek için Turizm Bankasına başvuru talebinde bulunur. Ankara' da bulunan bir akrabanın bürokrat olması, bu kredinin teklif edilenin aksine daha kısa bir sürede verilmesini sağlar. 1991 yılında gelişen Körfez Krizi birçok yatırımcıyı zor duruma düşürdü ğü gibi, konu edilen şirketi de etkiler. Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bankasının kredi geri ödeme koşullarının kolaylaştırılması ile ilgili görüşmeler sonuç vermez. Sonunda Ankara'da bulunan bu bürokrat akrabanın yardımı ile bu sorun çözümlenir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is about a business government relations situation. It deals with a corporation which was confronted with serious credit repayment problems, for a hotel investment project. Bilge Tourism and Foreign Industry Corporation applied for some tourism investment credit from the Turkish Bank of Toursim. A relative who was a bureaucrat in Ankara helped to achieve this credit in a shorter period than granted. The Gulf Crisis in 1991 lead the corporation into credit repayment difficulties but meetings with the Bank and the Ministry of Tourism to ease the repayment conditions gave no result. Finally the help of the relative in Ankara cleared this problem.