Racial and gender discrimination against the creole identity in jJean Rhys's Wide Sargasso Sea
Jean Rhys'in geniş, Geniş Bir Deniz adlı romanındaki krio kimliğine yönelmiş ırksal ve cinsel ayrımcılık
  1. Tez No: 428403
  2. Yazar: AHMED YOUNUS
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Jane Rhys'in Türkçeye Geniş, Geniş Bir Deniz adıyla çevrilmiş romanı, kendini reddeden bir çevrede kimliğini kanıtlama mücadelesi veren Krio kadın başkahraman Antoinette Cosway'ın yaşadıklarından yola çıkarak kimlik teması üzerine kurgulanır. Romanın kahramanı, ırk ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı aynı anda yaşar. Bu tezin ilk bölümünde Jane Rhys'in Geniş, Geniş Bir Deniz ve kitabın kadın kahramanı Antoinette ile olan bağı ele alınacaktır. Bu bölümde aynı zamanda iki ayrı romanın kadın kahramanlarının – Geniş, Geniş Bir Deniz'in baş kahramanı Antoinette'nin ve Charlotte Bronte'nin Jane Eyre adlı romanının baş kahramanı Jane'nin – hayatları boyunca karşılaştıkları güçlüklere verdikleri tepkilerinin ve bu iki karakterin özelliklerinin bir karşılaştırması yapılacaktır. İkinci bölüm ise Karayipler'in siyahi topluluğu ile özdeşleşme çabaları her seferinde reddedildiği için nafile çıkan kitabın Krio karakteri Antoinette'ye karşı uygulanan ırksal ayrımcılığa odaklanacaktır. Bu bölümde, Antoinette'nin beyaz İngiliz çevre tarafından maruz bırakıldığı reddiyeyi ve İngiliz çevrenin bir temsili olarak görülebilecek eşiyle yaptığı evlilikten sonra yaşadığı acılı deneyimleri de ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ataerkil bir toplumda sıkışmış kadın karakter Antoinette'ye yapılan ırksal ayrımcılık ele alınacaktır. Erkek egemen değerlerle yönetilen bir toplumda umutsuz bir şekilde kapana sıkışmış bir kadın olan Antoinette, kontrolcü kocası tarafından yeni bir ad verilmiş, yerinden edilmiş ve toplum dışına itilmiştir. Kocası her yolu deneyerek onu gerçek kimliğinden çıkarmaya çalışırken, o kocasına karşı çaresizce direnmeye çalışmaktadır. Romanda toplumsal cinsiyet konuları ele alındığı için kadın karakterin deneyimleri feminist bir bakış açısından tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Jane Rhys's novel Wide Sargasso Sea builds around the theme of identity as seen in the experience of the female protagonist Antoinette Cosway, who struggles as a female Creole to prove her identity in an environment that rejects her. In fact, she is faced with double discrimination on the basis of her race and gender. The first part of this thesis will address the writer Jean Rhys and her connection with Wide Sargasso Sea and her female protagonist Antoinette. The chapter will attempt to compare and contrast the characteristics and reactions of two female characters in two different novels -Antoinette from Wide Sargasso Sea and Jane from Charlotte Brontë's novel Jane Eyre - in the face of the hardships they have to deal with throughout their lives. The second chapter of the thesis will focus on the racial discrimination against the white Creole protagonist, Antoinette, whose multiple efforts to identify with the black community of the Caribbean ultimately prove to be futile, as she is faced with rejection every time she attempts to do so. The chapter will also discuss the rejection that Antoinette is subjected to by the white English community, and the painful experience that she goes through after her marriage to her husband , who can be viewed as a representative of the English community. The third chapter will deal with the racial discrimination against Antoinette as a female Creole caught in a patriarchal society. As a woman hopelessly trapped in a society dominated by male values, Antoinette has been renamed, displaced, and ostracized by her controlling husband. She desperately struggles to resist him as he tries in more than one way to strip her off her real identity. Given the gender issues handled in the novel, the experiences of the female protagonist will be discussed from a feminist point of view.