Beyaz yakalıların sınıfsal pozisyonuna dair teorik tartışmalar
Theoretical discussions on the class position of white collars
- Tez No: 428542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada beyaz yakalıların sınıf konumunun tespitinde, sınıf teorisi üzerine yazmış olan temel siyasi düşünürlerin görüşlerinden yola çıkılmıştır. Bu bağlamda sınıf teorisinin kurucularından Karl Marx ve Max Weber'in sınıf üzerine çalışmaları, günümüze daha yakın olan Nicos Poulantzas ve Erik Olin Wright'ın sınıf üzerine çalışmaları incelenmiştir. İlk olarak Marx'ı ele alırken onun sınıf teorisini nasıl temellendirdiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu teori üzerinden bugün beyaz yakalıları anlamlandırabilme imkânları aranmıştır. Weber'in sınıf yaklaşımında beyaz yakalıları piyasadaki fırsatlar üzerinden okumanın bize sunabileceği çıktılar sorgulanmıştır. Marx ve Weber'in sınıfa bakışında farklılıklar ele alınmış, Neo-Weberyenlerin beyaz yakalıları okuyuşuna kısaca değinilmiştir. Poulantzas ile beraber çalışma ilişkileri içerisinde beyaz yakalıları belirgin hale getiren teknolojik gelişimler ve iş ilişkilerine değinilmiştir. Poulantzas'ın Yeni Küçük Burjuvazi kavramsallaştırmasıyla Beyaz Yakalıların iş düzeni içerisindeki hegemonya sağlama işlevine değinilmiştir. Marx ve Weber'in yaklaşımlarının ortasına düşen Wright'ın yaklaşımının ele alındığı son kısımda beyaz yakalıları yeni bir sınıf olarak ele almanın imkân ve zaafları incelenmiştir. Her dört düşünürün sınıf üzerine düşünceleri incelenirken, beyaz yakalıların neden oluştuğu, sınıf konumunun ne olduğu ve gelecekte bu sınıfın nasıl bir değişim yaşayacağının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bütün bu düşünürlerin görüşleri beyaz yakalıların belirli farklılıkları açıklamak adına faydalı olurlar. Bunun yanında bu grubu açıklayacak sistematik bir anlatının oluşturulması için de yapbozun parçalarına katkıda bulundukları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, white collar workers in terms of their class positions are examined. The origin of this thesis is the theories formulated by notable political philosophers, such as Karl Marx and Max Weber, who are the first formulators of class concept; and more contemporary scholars like Nicos Poulantzas and Eric Olin Wright. Firstly, works of Marx are analyzed in order to understand how he formulated his theory of class and today's white collars concept is evaluated through his perspective. Secondly, possible outcomes of analysis white collars though Weber's approach, in terms of life chances in the market, are examined and the Neo-Weberian point of view to understand white collars is shortly mentioned. Based on Poulantzas'work, technological developments and workplace relations, which make white collars explicit are studied. Hegemonic impositions of white collars in work organization are discussed with Poulantzas's conceptualization of new petty bourgeoisie. In last part, Wright's approach, who obtained a middle ground between Marx and Weber in terms of robustness and weaknesses of regarding to white collar as new class is conversed. Basically, the aim of this thesis is to discuss thoughts of four different philosophers on class, Marx, Weber, Poulantzas and Wright and show how white collar workers emerged, what the meaning of the class position is, and how those class could transform in the future and also to indicate that those philosophers contribute to the emergence of a systematic explanation of white collar.