Pandemi döneminde beyaz yakalı kadın çalışanların ev içi emeğindeki değişim
From public space to private space: The change in domestic labour of white collar women employees during the pandemic period
  1. Tez No: 896874
  2. Yazar: ELİF ÜÇERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
COVID-19 pandemisi toplumsal hayatı derinden etkiledi. Kapanma döneminden ağırlıklı ölçüde etkilenen kesimlerden biri de evden çalışmaya geçen beyaz yakalılar oldu. Evden çalışmanın mesai saatlerini esnekleştirmesi, sokağa çıkma yasakları ve virüs tehdidiyle birleşince pek çok sosyal, psikolojik ve fizyolojik yan etkiyi de beraberinde getirdi. Kadın çalışanların kamusal alandan özel alana geçişi ise mevcut toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleşmesi ve ev içi karşılıksız emeğin artması tehdidini meydana getirdi. Ataerkil ilişkiler sisteminde hali hazırda eşitsiz olan ev içi iş yükü bölüşümü, kadınların özel alana dönüşüyle birlikte bir kez daha sorgulanır hale geldi. Bu çalışmada beyaz yakalı kadın çalışanların evden çalışma deneyimleri, çalışma boyunca karşı karşıya kaldıkları eşitsizliklerin toplumsal cinsiyet boyutu ve ev içi karşılıksız emeklerinde artış olup olmadığı, beyaz yakalıların sınıfsal konumu kapsamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has deeply affected public life. One of the social sectos that were mainly affected by the closure period was the white collars who began to working from home. The flexible working hours of working from home, combined with curfews and the threat of virus, have brought with many social, psychological and physiological side effects. The transition of women employees from the public to the private sphere has created the threat of deepening the existing gender inequality and increasing of unpaid domestic labor. The division of domestic workload, which is already unequal in the patriarchal relationship system, has once again become questioned with the return of women to the private sphere. In this study, the experiences of white-collar female employees working from home, the gender dimension of the inequalities they faced throughout the study, and whether there is an increase in their unpaid domestic labor, will be examined within the scope of the class position of white-collar employees.