Siyasal iletişim ve TV reklamları: '30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde AKP, CHP ve MHP'nin televizyon reklamlarının içerik analizi'
Poli̇ti̇cal communi̇cati̇on and TV ads:'AKP, CHP ve MHP's televi̇si̇on adverti̇si̇ng content analysi̇s over the 30 march 2014 Local Electi̇on'
  1. Tez No: 428567
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Kitle iletişim araçlarının, sosyal toplumu oluşturan bireyler üzerinde, özellikle seçmen/izleyici kararlarına yönelik güçlü etkilere sahip olduğu gerçeğinin fark edilmesiyle birlikte; etkin ve etkili olması açısından özellikle televizyon siyasal kampanyaların vazgeçilmezi olmuştur. AKP'nin siyaset sahnesine girişiyle birlikte televizyon reklamları Türk siyasetinde daha sık kullanılan bir seçim kampanyası aracı olmaya başlamıştır. Bu bağlamda birinci bölümde, siyasal iletişimin genel hatları irdelenmiş ve iletişim kavramları genel hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde, kitle iletişim araçlarında reklam olgusu ve televizyon reklamcılığı ön plana çıkartılarak bu alanın siyasetle olan ilişkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, siyasi partilerin genel performansları ele alınmış, dünyada ve Türkiye'deki siyasi ortam genel hatlarıyla incelenmiştir. Ayrıca AKP'nin ortaya çıkış yılı olan 2002 genel seçimlerinden sonra gerçekleştirilen 2004, 2009 ve 2014 yerel seçim sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son kısmı olan dördüncü bölümü ise AKP, CHP ve MHP'nin televizyon reklamlarının izleyici üzerindeki etkilerini alımlama tekniğiyle ölçme ve reklamların içerik analizini yapılmasından oluşmaktadır. Alımlama analizi gönüllü 15 deneğe tek tek sorular sorularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media, the individuals that make up the social community, especially the voters / viewers to have the strongest influence for the decision together with the recognition of the truth; and it has been particularly active in terms of being effective in television campaigns as an indispensable political tool. With the introduction of AKP's entrance to the political scene TV commercials have become a commonly used political election campaign tool in Turkish politics. In this context, the first chapter, the general lines of the political communication examined and communication concepts are explained in general terms. In the second part, the phenomenon of mass media advertising and television advertising in the foreground by removing tried to explain the relationship of politics in this field. The third chapter dealt with the overall performance of the political parties. It has examined the political environment in Turkey and the world in general. It has also held after the general elections the 2002 general elections, the AKP's emergence in 2004, 2009 and 2014 local election results were compared. The fourth part is the last part of the study AKP, the CHP and the MHP of their impact on the audience reception of television commercials and advertisements measurement technique consists of making the contents of the analysis. Analysis of reception volunteers 15 subjects was conducted by asking individual questions.